Dąbrowy Krotoszyńskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dąb w kompleksie
Młodnik jesienią
Krajobraz pól rozdzielających kompleksy (Gliśnica)

Dąbrowy Krotoszyńskie - jeden z największych w Polsce kompleksów naturalnych lasów dębowych, zajmuje teren blisko 23 tys. ha.

Charakterystyka[edytuj]

Trzy zespoły naturalnych, urozmaiconych dąbrów świetlistych (dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, grab zwyczajny, leszczyna pospolita) ze starodrzewiem, częściowo (miejscowo) przemieszanych z nowymi nasadzeniami sosny i innych drzew (bór mieszany i inne).

Położenie[edytuj]

Dąbrowy Krotoszyńskie położone są na pograniczu trzech powiatów: krotoszyńskiego, ostrowskiego i pleszewskiego, w południowej części województwa wielkopolskiego.

Podział[edytuj]

Ochrona[edytuj]

Cały kompleks znajduje się na terenie utworzonego w 1993 roku Obszaru Chronionego Krajobrazu Dąbrowy Krotoszyńskie i Baszków Rochy. Ponadto, na terenie Dąbrów wyodrębniono trzy leśne rezerwaty przyrody, w których przedmiotem ochrony jest naturalny, urozmaicony las dębowy ze starodrzewiem:

Zlokalizowano tu też trzy rezerwaty florystyczne:

Teren kompleksu objęty jest też obszarem Natura 2000 (PLH300002) Uroczyska Płyty Krotoszyńskiej, powołanym przez Ministra Środowiska 12 stycznia 2011 (Dz. U. nr 25, poz. 133). Obszar obejmuje 34.225,2 ha na terenie gmin: Dobrzyca, Krotoszyn, Odolanów, Ostrów Wlkp., Pleszew, Raszków, Rozdrażew, Sulmierzyce i Zduny[1].

Ochrona gatunkowa[edytuj]

Na terenie kompleksu występują m.in.: dzięcioł średni (jedna z 10 największych ostoi w Polsce - 450-460 par lęgowych, 4% populacji krajowej), dzięcioł zielonosiwy (20-25 par), ortolan (350-400 par, największa liczebność w Wielkopolsce i jedno z największych zagęszczeń w kraju - powyżej 1 pary na km²)[2].

Turystyka[edytuj]

Przez teren kompleksów leśnych wytyczono szlaki rowerowe i piesze, np. szlak rowerowy Dąbrowy Krotoszyńskie z Krotoszyna (okólny, 39 km)[2].

Zobacz też[edytuj]

Opisane obiekty krajoznawcze na terenie Dąbrów Krotoszyńskich i w ich bezpośrednim sąsiedztwie:

Przypisy

  1. SDF Uroczyska Płyty Krotoszyńskiej PLH300002
  2. a b Dąbrowy Krotoszyńskie PLB300007 - folder informacyjny, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, Poznań, 2012