Dębowe Tarasy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dębowe Tarasy
Ilustracja
Dębowe Tarasy i ul. Johna Baildona
Państwo  Polska
Miasto Katowice
Dzielnica Dąb
Data budowy 2007–2014
Położenie na mapie Katowic
Mapa lokalizacyjna Katowic
Dębowe Tarasy
Dębowe Tarasy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dębowe Tarasy
Dębowe Tarasy
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Dębowe Tarasy
Dębowe Tarasy
Ziemia50°16′24,20″N 19°00′19,00″E/50,273389 19,005278

Dębowe Tarasyosiedle mieszkaniowe znajdujące się w Katowicach przy ulicy Johna Baildona, w dzielnicy Dąb. Położone blisko Parku Śląskiego oraz Drogowej Trasy Średnicowej, obok centrum handlowego Silesia City Center. Teren obecnego osiedla należał dawniej do Kopalni Węgla Kamiennego Kleofas.

Znakiem szczególnym osiedla jest kaskadowa architektura schodząca w kierunku południowym, co zapewnia mieszkaniom dobre nasłonecznienie oraz widok na miasto. Część mieszkań posiada ogródki lub tarasy, a większość balkony. Pod budynkami znajdują się podziemne parkingi, skomunikowane bezpośrednio z klatkami schodowymi poszczególnych bloków za pomocą wind.

Jest to osiedle typu zamkniętego, monitorowane 24 godziny na dobę, by wejść na jego teren każdy mieszkaniec posiada specjalną kartę.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Budynek C1 osiedla Dębowe Tarasy

Osiedle Dębowe Tarasy to inwestycja rozpoczęta przez węgierską firmę TriGranit, jako część wielofunkcyjnej przestrzeni mieszkaniowo-komercyjnej. Budowa osiedla podzielona została na cztery etapy. Każdy z nich to budowa jednego 11-piętrowego oraz dwóch 4-piętrowych budynków. Uroczystość wbudowania kamienia węgielnego pod I i II etap miała miejsce 22 lutego 2007; pod III etap 6 czerwca 2012r. Obecnie ukończone są trzy etapy osiedla obejmujące: 509 mieszkań w I i II etapie oraz 317 w III etapie. Trzeci etap ukończono w czerwcu 2014 r.

W 2008 roku twarzą kampanii reklamowej osiedla został Piotr Kupicha, lider zespołu Feel, który mieszkał na tym osiedlu do 2013 roku.

W 2010 rozpoczęła się rozbudowa Silesia City Center. Mieszkańcy osiedla, skarżący się na hałas dochodzący z budowy 12 marca 2011 zorganizowali protest blokując ulicę Johna Baildona (rejon ronda ks. Józefa Kani) − główną drogę dojazdową do centrum handlowego. Domagali się usytuowania przy osiedlu ekranów akustycznych, któreych umieszczenie obiecał jeszcze we wrześniu 2010 inwestor budowy nowej części SCC[1][2].

Aktualnie deweloper planuje IV etap budowy który ma stanowić również zaplecze usługowe dla mieszkańców osiedla. Od stycznia 2015 roku w ofercie dewelopera znajdują się także mieszkania kwalifikujące się do programu Mieszkanie dla Młodych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Protest pod Silesia City Center. Mają dość hałasu (pol.) www.katowice.gazeta.pl [dostęp 2011-05-11]
  2. Protest pod SCC. Uwaga, będzie korek! (pol.) www.katowice.naszemiasto.pl [dostęp 2011-05-11]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]