Dadra i Nagarhaweli

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dadra i Nagarhaweli
दादर और नगर हवेली
terytorium związkowe
ilustracja
Herb
Herb
Państwo  Indie
Siedziba Silvassa
Kod ISO 3166-2 IN-DN
Powierzchnia 487 km²
Populacja (2009)
• liczba ludności

342 853
• gęstość 700 os./km²
Położenie na mapie Indii
Położenie na mapie
Strona internetowa
Dadra i Nagarhaweli na mapie z 1956

Dadra i Nagarhaweli (hindi दादर और नगर हवेली, trb.: Dadra aur Nagarhaweli, trl.: Dādrā aur Nagarhavelī; gudźarati દાદરા અને નગર હવેલી; ang. Dadra and Nagar Haveli) – terytorium związkowe w zachodnich Indiach, około 150 km na północ od Bombaju.

Do 1954 Dadra i Nagarhaweli było częścią portugalskiego terytorium Daman wchodzącego w skład kolonii Indie Portugalskie. W 1954 w wyniku indyjskiej blokady lądowych granic Indii Portugalskich Portugalia utraciła kontrolę nad terenami Dadra i Nagarhaweli, które stanowiły enklawy w terytorium Indii. Mieszkańcy Dadra i Nagarhaweli wyparli administrację portugalską i do 1961, kiedy terytorium włączono do Indii było ono de facto samodzielne i zarządzane przez Varishta Panchayat of Free Dadra and Nagar Haveli.

Dadra i Nagarhaweli jest położone na nizinie nadmorskiej. Ponad 40% terytorium pokrywają lasy (eksploatacja drewna tekowego). Występuje głównie uprawa ryżu i hodowla bydła, także przemysł chemiczny, maszynowy i włókienniczy. Składa się z dwóch części :

  1. niewielkiej enklawy Dadra otoczonej w całości stanem Gujarat
  2. obszaru Nagarhaweli graniczącego ze stanami Gujarat i Maharashtra.

Dodatkowo stan Gujarat posiada na obszarze Nagarhaweli niewielką enklawę wokół wioski Meghwal.