Dampier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy miejscowości. Zobacz też: inne znaczenie tego słowa.
Dampier
Ilustracja
Panorama portu w Dampier
Państwo  Australia
Stan Australia Zachodnia
Samorząd lokalny Roebourne
Data założenia 1965
Wysokość 48 m n.p.m.
Populacja (2006)
• liczba ludności

1370[1]
Położenie na mapie Australii Zachodniej
Mapa lokalizacyjna Australii Zachodniej
Dampier
Dampier
Położenie na mapie Australii
Mapa lokalizacyjna Australii
Dampier
Dampier
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Dampier
Dampier
Ziemia 20°39′47″S 116°42′29″E/-20,663056 116,708056
Strona internetowa
Portal Portal Australia

Dampierport morski w północno-zachodniej części Australii Zachodniej, w hrabstwie Roebourne. Port Dampier leży w pobliżu archipelagu Dampier. Port obsługuje eksport produktów petrochemicznych, soli, rud żelaza oraz gazu ziemnego.

Archipelag i miasto zawdzięczają swą nazwę Williamowi Dampierowi, angielskiemu odkrywcy i korsarzowi, który dopłynął tu w 1699 roku. Największa z wysp archipelagu przez tysiąclecia nosiła nazwę Murujuga, dopóki w 1979 roku nie zmieniono jej na Burrup.Obszar archipelagu jest uważany za największe na świecie skupisko petroglifów (prehistorycznych rysunków wyrytych w skałach)[potrzebny przypis].

U wejścia do miasta znajduje się pomnik "Czerwonego Psa", czerwonego kelpie (australijski pies pasterski), znanego odkąd przybłąkał się tu w latach 70. XX w. i włóczył się po okolicznych miasteczkach. Na pomniku można przeczytać inskrypcję: "Wzniesiony przez wielu przyjaciół, których pozyskał w trakcie swej włóczęgi".Rozwój Dampier dobiegł końca w latach 70. ubiegłego wieku, gdy pobliskie miasto Karratha zostało w pełni przygotowane do przyjęcia odpływu mieszkańców z przeludnionego Dampier.

Przypisy