David Harvey

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
David Harvey
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

31 października 1935
Gillingham

Zawód, zajęcie

geograf

David Harvey (ur. 31 października 1935 w Gillingham, Wielka Brytania) – teoretyk społeczny, geograf, profesor antropologii w City University of New York. Należy do najczęściej cytowanych autorów w zakresie nauk humanistycznych[1] oraz geografii[2] i wniósł znaczący wkład w rozwój tej ostatniej jako dyscypliny akademickiej. Stosuje metodologię marksistowską do analizy globalizacji i kapitalizmu.

Studiował na Uniwersytecie Cambridge, gdzie w 1961 roku uzyskał doktorat z geografii.

Harvey jako teoretyk miasta[edytuj | edytuj kod]

David Harvey należy do grona współczesnych marksistów uznających miasto za miejsce z jednej strony kluczowe dla rozwoju kapitalizmu, z drugiej dla ruchów oporu i protestu. Na przykład w wydanym po polsku Buncie miast stara się on przepisać historię rozwoju kapitalizmu jako ściśle związaną z rozwojem miast, pokazując jak kolejne kryzysy kapitalistyczne brały swój początek właśnie z kryzysów na rynku nieruchomości. Analogicznie do tego procesu pokazuje, że w zasadzie wszystkie ruchy robotnicze od Komuny Paryskiej po kryzys argentyński z lat 1999-2002 roku były także ruchami miejskimi. Takie postawienie sprawy wywołuje jednak kontrowersję zarówno ze strony "ortodoksyjnych" marksistów, skoncentrowanych wyłącznie na walce robotniczej, jak i ze strony bardzo zróżnicowanych klasowo ruchów miejskich, nie zawsze utożsamiających się z postulatami niższych klas, a często wręcz przeciwnie. Jak jednak twierdzi Harvey, idea prawa do miasta, jeśli nie ma być jedynie pustym pojęciem, pod które każdy może się podpiąć, musi zawierać w sobie komponent klasowy.

Choć Harvey uznaje się za komunistę, to nie uważa, żeby w aktualnej sytuacji hasło komunizmu mogło mieć efektywną polityczną siłę. Dlatego zakładając horyzont radykalnej zmiany (którą jego zdaniem wyznacza komunizm) opowiada się za wprowadzaniem mechanizmów "reformistycznych" czy socjaldemokratycznych, traktując je jako narzędzia do rozciągniętej w czasie rewolucji społecznej.

Harvey a Polska[edytuj | edytuj kod]

David Harvey współpracuje w Polsce z Res Publiką Nową oraz Praktyką Teoretyczną. Oba pisma analizują, tłumaczą i komentują twórczość brytyjskiego geografa.

Bibliografia po polsku[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]