Dawid (rzeźba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dawid
Ilustracja
Autor

Michał Anioł

Data powstania

1501–1504

Medium

Marmur

Wymiary

517 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Florencja

Lokalizacja

Galleria dell’Accademia

Dawid (wł. David) – rzeźba Michała Anioła przedstawiająca biblijnego Dawida bezpośrednio przed walką z Goliatem. Uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł renesansowej rzeźby. Obok Piety jest najbardziej znaną rzeźbą tego artysty. Posąg Dawida ma 5,17 metra wysokości[1],

Rzeźba wykonana została z dbałością o detale – artysta uwzględnił nawet naczynia krwionośne. Przedstawienie Michała Anioła różni się od wcześniejszych wersji od renesansu florenckiego tym, że przedstawia Dawida przed walką z olbrzymem. Rzeźbiarze Donatello i Verrocchio oraz malarz Andrea del Castagno[2] przedstawiają młodzieńczego bohatera z odciętą głową Goliata. Michał Anioł z kolei nie zwraca już uwagi widza na zakończoną walkę, ale na rychłe zwycięstwo.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 1501, po powrocie do Florencji, Michał Anioł podpisał umowę z zarządem katedry florenckiej na wykonanie rzeźby, którą rozpoczął 13 września. Do pracy wykorzystał złom marmuru, który wcześniej był powierzony Agostinowi di Duccio. Podobno kiedy Buonarroti zobaczył kamień, powiedział: „Widzę rzeźbę, teraz muszę tylko odrzucić to, co zbędne”. Prace nad Dawidem trwały do 1504.

Artysta w trakcie pracy był często krytykowany, co doprowadzało go do furii. Jeden z możnych florentczyków, Gonfaloniere Soderini, zarzucił rzeźbiarzowi, że posąg ma krzywy nos. Michał Anioł wziął w rękę odrobinę pyłu marmurowego, dłuto i zaczął na niby poprawiać nos Dawida, po czym zapytał: „Czy teraz jest dobrze?”, na co usłyszał odpowiedź Soderiniego: „Można rzec, że teraz ta twarz będzie żyła i że to ja nadałem jej życie”.

Po ukończeniu, 8 września 1504 posąg stanął obok wejścia do Palazzo Vecchio na Piazza della Signoria we Florencji, symbolizując wolność zdobytą przez mieszkańców miasta i gotowość do jej obrony. Dawid stał tam przez 369 lat. W 1873 przeniesiono go do specjalnej Trybuny Dawida w Galleria dell’Accademia w celu ochrony przed gołębiami i zastąpiono kopią, która stoi tam do dziś.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marc Levoy: We finish scanning the David. 1999-09-21. [dostęp 2017-02-05]. (ang.).
  2. Andrea del Castagno: David z głową Goliata

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • David (ang.) na stronie Web Gallery of Art.