Przejdź do zawartości

Dawid (rzeźba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dawid
Ilustracja
Autor

Michał Anioł

Data powstania

1501–1504

Medium

Marmur

Wymiary

517 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Florencja

Lokalizacja

Galleria dell’Accademia

Dawid (wł. David) – rzeźba Michała Anioła przedstawiająca biblijnego Dawida bezpośrednio przed walką z Goliatem. Uchodzi za jedno z najważniejszych dzieł renesansowej rzeźby. Obok Piety jest najbardziej znaną rzeźbą tego artysty. Posąg Dawida ma 5,17 metra wysokości[1],

Rzeźba wykonana została z dbałością o detale – artysta uwzględnił nawet naczynia krwionośne. Przedstawienie Michała Anioła różni się od wcześniejszych dzieł renesansu florenckiego tym, że przedstawia Dawida przed walką z olbrzymem. Rzeźbiarze Donatello i Verrocchio oraz malarz Andrea del Castagno[2] przedstawili młodzieńczego bohatera z odciętą głową Goliata. Michał Anioł natomiast nie zwraca już uwagi widza na zakończoną walkę, ale na rychłe zwycięstwo.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 1501, po powrocie do Florencji, Michał Anioł podpisał umowę z zarządem katedry florenckiej na wykonanie rzeźby, którą rozpoczął 13 września. Do pracy wykorzystał złom marmuru, który wcześniej był powierzony Agostinowi di Duccio, kiedy Buonarroti zobaczył kamień, powiedział: „Widzę rzeźbę, teraz muszę tylko odrzucić to, co zbędne”. Prace nad Dawidem trwały do 1504.

Artysta w trakcie pracy był często krytykowany, co doprowadzało go do furii. Jeden z możnych florentczyków, gonfalonier Piero Soderini, zarzucił rzeźbiarzowi, że posąg ma krzywy nos. Michał Anioł wziął w rękę odrobinę pyłu marmurowego, dłuto i zaczął na niby poprawiać nos Dawida, po czym zapytał: „Czy teraz jest dobrze?”, na co usłyszał odpowiedź Soderiniego: „Można rzec, że teraz ta twarz będzie żyła i że to ja nadałem jej życie”.

Po ukończeniu, 8 września 1504 posąg stanął obok wejścia do Palazzo Vecchio na Piazza della Signoria we Florencji, symbolizując wolność zdobytą przez mieszkańców miasta i gotowość do jej obrony. Dawid stał tam przez 369 lat. W 1873 przeniesiono go do specjalnej Trybuny Dawida w Galleria dell’Accademia w celu ochrony przed gołębiami i zastąpiono kopią, która stoi tam do dziś.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Marc Levoy: We finish scanning the David. 1999-09-21. [dostęp 2017-02-05]. (ang.).
  2. Andrea del Castagno: David z głową Goliata

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]
  • David (ang.) na stronie Web Gallery of Art.