Defenestracja (czynność)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: defenestracja praska i defenestracja wrocławska.
Defenestracja praska z 1618 roku przedstawiona przez Matthäusa Meriana

Defenestracja – akt wyrzucenia kogoś lub czegoś przez okno. Słowo pochodzi od łacińskiego de (z, od) + fenestra (okno). Jedną z najszerzej znanych defenestracji jest defenestracja praska. Defenestracje są często sposobem zabójstwa z przyczyn politycznych, formą samosądu jak i upozorowanym samobójstwem.

Defenestracje występują już w Biblii, np. w 1 Księdze Królewskiej, gdzie królowa Jezebel zostaje zgładzona przez wyrzucenie przez okno.

Historyczne defenestracje:

  • w 1383 biskup Dom Martinho został wyrzucony przez okno przez obywateli Lizbony w rezultacie podejrzeń o spiskowanie z Kastylijczykami w czasie, gdy oblegali oni Lizbonę.
  • 18 lipca 1418 miała miejsce defenestracja wrocławska.
  • 30 lipca 1419 miała miejsce pierwsza defenestracja praska. Podczas wojen husyckich defenestracji przez okno ratusza uległo siedmiu katolickich rajców.
  • 26 kwietnia 1478 defenestracji uległ Jacopo de' Pazzi, po upadku spisku Pazzich mającego na celu pozbawienie życia władcy Florencji Lorenzo Mediciego.
  • Rankiem 1 grudnia 1640 roku grupa arystokratów pragnących przywrócić Portugalii pełną niepodległość rozpoczęła rewolucję wspieraną przez lud. Znienawidzonego Miguela de Vasconscelosa, Sekretarza Stanu, znaleźli ukrytego w szafie, zabili, a następnie wyrzucili przez okno.
  • Rewolucja 1848 roku we Francji wywołała zamieszki w Niemczech. Kiedy w Kolonii rozsierdzony tłum wtargnął do ratusza, trzech rajców w przystępie paniki wyskoczyło przez okno; jeden z nich połamał obie nogi. Wydarzenie to przeszło do historii jako "defenestracja kolońska".
  • 10 marca 1948 znaleziono w Pradze martwe ciało Jana Masaryka, czechosłowackiego ministra spraw zagranicznych. Oficjalne śledztwa z lat 1948 i 1968 uznawały tę śmierć za samobójczą. Śledztwo z roku 2004 stwierdziło morderstwo polityczne.
  • 2 marca 2007 rosyjski dziennikarz Iwan Safronow, badający uwikłanie Kremla w handel bronią, wypadł ze skutkiem śmiertelnym z okna na piątym piętrze. Istnieją spekulacje, iż miało to związek z tematyką jego artykułów[1][2][3].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]