Delamar Ghost Town

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Delamar Ghost Town (Wymarłe Miasto Delamar) – małe opuszczone miasto w odległym krańcu wschodniej Nevady w USA. Niegdyś było świadkiem kwitnącej eksploatacji złota, lecz zostało zrujnowane przez proces wydobywania "na sucho" (a więc bez wilgoci w wentylowanym powietrzu) który zabił jego mieszkańców i sprawił, że kopalnia została na zawsze zamknięta.

Historia Delamar[edytuj]

W 1889 poszukiwacze John Ferguson i Joseph Sharp odkryli złoto niedaleko Monkeywrench Wash. Wkrótce powstał obóz górniczy na zachód od Monkeywrench, o nazwie Ferguson.

W kwietniu 1894 kapitan Joseph Rafael De Lamar z Montany wykupił większość kopalni na tym obszarze i przemianował obóz Ferguson na Delamar. W tym samym roku zaczęto wydawać gazetę o nazwie Delamar Lode (Żyła Delamar) i otwarto budynek poczty.

Wkrótce populacja osady wynosiła już ponad 1.500 osób. Wybudowano też szpital, operę, kościoły, szkołę, kilka zakładów i salonów. Większość budynków została wykonana z występującej tam skały.

Do roku 1896, zakład z Delamar przerabiał dziennie nawet do 260 ton rudy. Wodę do obozu pompowano ze studni położonej w oddalonym o osiemnaście kilometrów Meadow Valley Wash. Zapasy i materiały przebywały jeszcze dłuższą drogę - transportowane były przez góry przy użyciu mułów z węzła kolejowego w Milford w stanie Utah - 220 kilometrów od Delamar.

Pył "Dagger Dust"[edytuj]

Złoto w kopalniach Delamar było osadzone w kwarcycie. W procesie wydobywania złota z kwarcytu wydobywał się również w dużych ilościach pył zawierający cząsteczki podobnej do szkła skały.

Ten niezmiernie niebezpieczny materiał (nazywany Dagger Dust) wywoływał osłabiającą, a często nawet śmiertelną chorobę płuc o nazwie krzemica. "Dagger Dust" w bardzo krótkim czasie tworzył mikroskopijne dziury w pęcherzykach płuc. W przeciągu kilku zaledwie miesięcy ofiary umierały z uduszenia się z powodu okaleczeń podobnych do tych powodowanych przez rozedmę płuc.

The Widowmaker[edytuj]

Z powodu występowania szkodliwego pyłu, w pewnym momencie w Delamar żyło nawet 400 wdów (ang. widow), dlatego miasteczko zyskało przydomek The Widowmaker.

Na przełomie wieków produkcja złota uległa spowolnieniu, a do roku 1902 wielu mieszkańców przeniosło się już do nowego miasteczka - Tonopah w Nevadzie. Wkrótce potem Delamar całkowicie wymarło.

Wymarłe miasto obecnie[edytuj]

Wiele ruin stoi dalej w prawie dobrych warunkach w regionie Wymarłego Miasta Delamar - budynki można łatwo zobaczyć z pobliskich wzgórz. Istnieją też dwa cmentarze, które w ciągu lat zostały zdewastowane. Obszar ten poprzecinany jest kopalniami i szybami kopalnianymi, ale w ciągu ostatnich lat główny szyb został wysadzony w powietrze.

Teren miasteczka Delamar nadal przemierzają dzikie konie.

Linki zewnętrzne[edytuj]