Hrabstwo Clark (Nevada)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Hrabstwo Clark
Clark County
hrabstwo
ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Nevada

Siedziba

Las Vegas

Kod statystyczny

FIPS 6-4: 32003

Powierzchnia

20 955 km²

Populacja (2000)
• liczba ludności


1 375 765

Położenie na mapie Nevada
Położenie na mapie
Strona internetowa
Piramida wieku hrabstwa

Hrabstwo Clarkhrabstwo w południowej części stanu Nevada. Zamieszkane przez 1 710 551 osób, czyli ponad połowę populacji Nevady. Stolicą jest Las Vegas.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Znaczna część tego obszaru położona była na Terytorium Arizony w hrabstwie Pah-Ute. W 1867 roku, decyzją Kongresu Stanów Zjednoczonych, znalazło się w obecnych granicach. Clark powstało 5 lutego 1908 roku, poprzez secesję z hrabstwa Lincoln. Nazwane na cześć Williama Andrewsa Clarka, budowniczego kolei m.in. przez ten rejon.

W 1931 roku rozpoczęto budowę tamy na rzece Kolorado. Z całego kraju przyjechały tysiące robotników. Dostarczenie im środków potrzebnych do życia i rozrywek dało pracę jeszcze większej rzeszy ludzi. Przez następne 75 lat hrabstwo Clark zrównało się z Reno pod względem liczby ludności i potencjału gospodarczego.

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Całkowita powierzchnia wynosi 20 955 km² z czego 20 488 km² stanowi ląd, a 467 km² (2,23%) woda. Okolice Las Vegas często błędnie nazywane są Doliną. Na południowy zachód od miasta znajduje się Mount Charleston, będący najwyższym punktem – 3638 m (11 918 stóp). Hrabstwo jest w przeważającej części pustynne. Północno-zachodnia część hrabstwa znajduje się w granicach Strefy Sił Powietrznych Nellis.

Miasta[edytuj | edytuj kod]

CDP[edytuj | edytuj kod]

Sąsiednie hrabstwa[edytuj | edytuj kod]

Prawo i władze[edytuj | edytuj kod]

Wiele miast i podmiotów administracyjnych ma własną policję, m.in. Uniwersytet Nevady W Las Vegas, Szkolny Dystrykt Hrabstwa Clark, miasta Henderson, Mesquite, Boulder City i Północny Las Vegas oraz najbardziej wpływowy Departament Policji Miasta Las Vegas.

Władza leży w rękach siedmioosobowej Komisja Hrabstwa Clark, której członkowie wybierani są na czteroletnią kadencję. Po każdych wyborach komisja wybiera przewodniczącego. Siedzibą jest Centrum Rządowe w Las Vegas.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]