Deutsche Reichsbahn (NRD)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Deutsche Reichsbahn
Logo
ilustracja
Państwo

 NRD

Siedziba

Berlin Wschodni

Data założenia

1949

Data likwidacji

1 stycznia 1994

Forma prawna

Przedsiębiorstwo państwowe

Udziałowcy

Skarb Państwa

brak współrzędnych

Deutsche Reichsbahn (DR) – kolej państwowa w Niemieckiej Republice Demokratycznej utworzona w 1949 r.

Według stanu z 1 stycznia 1993 DR miała 4509 km linii zelektryfikowanych, co stanowiło 32,1% sieci[1].

Po zjednoczeniu Niemiec, w ramach reformy kolei, połączona została w 1994 r. z Deutsche Bundesbahn i weszła w skład holdingu Deutsche Bahn AG[1].

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W 2014 r. magazyn telewizyjny „Report Mainz” (odwołując się do wniosków z badań przeprowadzonych na zlecenie Zrzeszenia Organizacji Ofiar Reżimu Komunistycznego) poinformował, że Deutsche Reichsbahn korzystały na dużą skalę z pracy przymusowej więźniów politycznych. Kierujący badaniami Christian Sachse powiedział[2]:

Możemy już teraz zaświadczyć, że Deutsche Reichsbahn ciągnęły ogromne korzyści z pracy więźniów politycznych w latach 1951–1989. Przymuszani do pracy więźniowie polityczni byli zatrudniani przy zajęciach wymagających dużego wysiłku fizycznego i szkodliwych dla zdrowia. Wypłacano im tak niskie wynagrodzenie, że można śmiało mówić o najzwyklejszym wyzysku.

Pełnomocniczka rządu federalnego do spraw nowych landów Iris Gleicke (SPD) wezwała Deutsche Bahn do rozliczenia się z historią i wypłacenia odszkodowań.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Ryszard Rusak, Koleje Unii Europejskiej – historia, „TTS Technika Transportu Szynowego”, R. 11, nr 5, 2004, s. 34–35 [dostęp 2023-01-14].
  2. Deutsche Welle: Enerdowskie koleje korzystały z pracy przymusowej więźniów politycznych.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]