Deutsches Röntgen-Museum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Niemieckie Muzeum Röntgena
Deutsches Röntgen-Museum
Ilustracja
Budynek muzeum
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Nadrenia Północna-Westfalia

Miejscowość

Remscheid

Adres

Schwelmer Str. 41

Data założenia

1932

Kierownik

dr Uwe Busch

Położenie na mapie Nadrenii Północnej-Westfalii
Mapa konturowa Nadrenii Północnej-Westfalii, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Niemieckie Muzeum Röntgena”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, po lewej znajduje się punkt z opisem „Niemieckie Muzeum Röntgena”
Ziemia51°11′37,44″N 7°15′34,19″E/51,193733 7,259497
Strona internetowa

Deutsches Röntgen-Museummuzeum zlokalizowane kilkaset metrów od miejsca narodzin fizyka Wilhelma Conrada Röntgena, na obrzeżach historycznego starego miasta dzielnicy Lennep, obecnie stanowiącej część miasta Remscheid, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia w Niemczech.

Muzeum otwarto w 1932 roku[1]. Na powierzchni 2100 m² zaprezentowano historię i przegląd techniki pomocnej w tworzeniu promieni rentgenowskich. Kolekcja muzeum obejmuje sprzęt i aparaty z okresu minionych 100 lat, stosowane do wykorzystywania promieniowania rentgenowskiego, a także rzeczy osobiste zdobywcy Nagrody Nobla. Pierwsza w historii Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki została przyznana 10 grudnia 1901, właśnie odkrywcy promieni rentgenowskich, które on sam nazwał promieniami „X”. W muzeum można zobaczyć zestaw urządzeń wykorzystywany do badań nad promieniowaniem, dzięki któremu Röntgen odkrył promieniowanie nazwane jego imieniem. W muzeum znajduje się aparatura, od pozornie prymitywnych instrumentów rentgenowskich „Diaphor R” do nowoczesnej maszyny doświadczalnej do krótkotrwałej tomosyntezy. W laboratorium znajdującym się w muzeum, można przeprowadzić 30 różnego rodzaju testów, z zakresu mechaniki, optyki, magnetyzmu i elektryczności[2].

Każdego roku po muzeum oprowadzanych jest od 200 do 300 wycieczek naukowych. W sumie co roku muzeum odwiedza ok. 15 000 gości.

W latach 2009–2015 muzeum przeszło przebudowę, zostało powiększone i zyskało formę muzeum interaktywnego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Gładysz, Atomista.pl » Geniusze nauki: Wilhelm Conrad Röntgen [online], www.atomista.pl [dostęp 2018-11-12] (pol.).
  2. ERIH: German Roentgen-Museum [online] [dostęp 2018-11-12] (niem.).