Dichapetalaceae

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dichapetalaceae
Ilustracja
Dichapetalus cymosum
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd malpigiowce
Nazwa systematyczna
Dichapetalaceae Baill.
C.F.P. von Martius, Fl. Bras. 12(1): 365. 1 Apr 1886[2]
Typ nomenklatoryczny
Dichapetalum Thouars (1806)[2]

Dichapetalaceaerodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje 3 rodzaje liczące 165 gatunków, z czego 130 należy do rodzaju Dichapetalum. Rośliny te występują w tropikach Ameryki Środkowej i Południowej, Afryki i południowo-wschodniej Azji. Niektóre gatunki z rodzaju Dichapetalum wykorzystywane jako źródło silnie trujących toksyn[1][3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Drzewa, krzewy i liany. Liście skrętoległe, całobrzegie, opatrzone są przylistkami. Kwiaty zebrane są w ścieśnione wierzchotki wyrastające w kątach liści i często z szypułą kwiatostanu zrośniętą z ogonkiem liścia. Kwiaty są zwykle promieniste i obupłciowe (lekko grzbieciste występują w rodzaju Tapura, niektóre gatunki z rodzaju Stephanopodium mają kwiaty rozdzielnopłciowe). Działek kielicha i płatków korony jest po 5. Listki okwiatu są wolne lub zrośnięte, płatki korony są zwykle głęboko wcięte na wierzchołku. Pręciki występują w liczbie 3 lub 5. Górna zalążnia powstaje z 2 lub 3 owocolistków. Owocem jest suchy i mięsisty pestkowiec, często gęsto owłosiony[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzina była różnie klasyfikowana w przeszłości i w zależności od autora systemu umieszczana była w rzędach dławiszowców (Celastrales), różowców (Rosales) i wawrzynkowców (Thymelaeales). Dopiero badania molekularne ujawniły przynależność tej rodziny do rzędu malpigiowców (Malpighiales)[3]. Rodzina jest siostrzaną dla Trigoniaceae. Taką też pozycję rodzina ta zajmuje w systemie APG III z 2009 i według APweb[1].

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)
malpigiowce


PutranjivaceaeLophopyxidaceae
Caryocaraceaedrzewipestowate
Centroplacaceae
MalpighiaceaemalpigiowateElatinaceaenadwodnikowate


Balanopaceae

TrigoniaceaeDichapetalaceae

ChrysobalanaceaezłotośliwowateEuphroniaceae


Podział[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2011-08-03].
  2. a b James Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium (ang.). [dostęp 2011-08-03].
  3. a b c Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 125. ISBN 1-55407-206-9.
  4. Genera of Dichapetalaceae (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-08-03].