Złotośliwowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Złotośliwowate
Ilustracja
Chrysobalanus icaco
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad różowe
Rząd malpigiowce
Rodzina złotośliwowate
Nazwa systematyczna
Chrysobalanaceae R. Br.
Observ. Congo: 14. 3 Mar 1818[2]
Typ nomenklatoryczny
Chrysobalanus L. (1753)[2]
Kwiatostan Neocarya macrophylla

Złotośliwowate (Chrysobalanaceae) – rodzina roślin okrytonasiennych z rzędu malpigiowców. Obejmuje 18 rodzajów liczących około 520 gatunków. Najbardziej zróżnicowane rodzaje to: Licania (218 gatunków), Hirtella (109), Couepia (71), Parinari (39). Rośliny te występują na wszystkich kontynentach znajdujących się w strefie klimatu tropikalnego. Owoce kilku gatunków są lokalnie spożywane, z nasion kilku innych wytwarza się olej. Drewno drzew z tej rodziny zawiera krzemionkę w związku z czym jest bardzo trudne w obróbce, ale też jest niezwykle odporne. Drewno Licania ternatensis wykorzystywane jest w budownictwie konstrukcji podwodnych oraz podziemnych[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Hirtella santosii

Drzewa i krzewy. Liście są skrętoległe, niepodzielone, z krótkotrwałymi przylistkami. Kwiaty są zwykle obupłciowe, promieniste lub grzbieciste, zebrane w różnorodnych typach kwiatostanów. Zarówno działek kielicha, jak i zazwyczaj płatków korony jest po 5. Pręciki występują w liczbie od 2 do 100 (300 u Couepia). Górna zalążnia powstaje z 3 owocolistków, ale zwykle tylko jeden z nich się rozwija tworząc pojedynczą komorę z dwoma zalążkami, ew. dwie komory z pojedynczymi zalążkami. Szyjka słupka jest prosta, kończy się trójdzielnym znamieniem. Owocem jest mięsisty, rzadziej suchy pestkowiec[3].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Tradycyjnie rośliny tu zaliczane uważano za blisko spokrewnione z różowatymi (Rosaceae) i włączane były do tej rodziny, często w randze podrodziny. Badania molekularne wskazują na przynależność tej grupy do rzędu malpigiowców (Malpighiales) i sytuują jako grupę siostrzaną wobec rodziny Euphroniaceae[1][3].

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)
malpigiowce


PutranjivaceaeLophopyxidaceae
Caryocaraceaedrzewipestowate
Centroplacaceae
MalpighiaceaemalpigiowateElatinaceaenadwodnikowate


Balanopaceae

TrigoniaceaeDichapetalaceae

ChrysobalanaceaezłotośliwowateEuphroniaceae


Podział[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2018-12-05].
  2. a b James Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium (ang.). [dostęp 2011-06-06].
  3. a b c Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 98-99. ISBN 1-55407-206-9.
  4. Genera of Pandaceae (ang.). W: Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-06-06].
  5. Nazwa polska według: Józef Rostafiński: Słownik polskich imion rodzajów oraz wyższych skupień roślin, poprzedzony historyczną rozprawą o źródłach. Kraków: Akademia Umiejętności, 1900.