Dinilysia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Dinilysia
Dinilysia patagonica
Woodward, 1901
Okres istnienia: koniak
Dinilysia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Podgromada diapsydy
Rząd łuskonośne
Podrząd węże
Rodzina Dinilysiidae
Rodzaj Dinilysia
Gatunek D. patagonica
Portal Portal Zoologia

Dinilysia patagonica – wymarły gatunek węża żyjący na terenach dzisiejszej Argentyny w piętrze koniaku (późna kreda). Prawdopodobnie naziemny drapieżnik, żyjący w suchym środowisku. Jak u współczesnych węży, budowa kości szczęki i żuchwy zapewniała ich elastyczność (choć nie do tego stopnia, co u zaawansowanych ewolucyjnie węży z grupy Caenophidia[1]). Jej dokładna pozycja systematyczna pozostaje przedmiotem sporów.

Dinilysia w mediach[edytuj | edytuj kod]

BBC na stronie internetowej serialu paradokumentalnego Wędrówki z dinozaurami z 1999 roku potwierdziła, że to Dinilysia była wężem, który pojawił się w odcinku Śmierć dynastii[2]; wąż obserwował zabawę dwóch młodych tyranozaurów. Dinilysia została "zagrana" przez współczesnego boa dusiciela. W rzeczywistości nie ma dowodów, że ten wąż żył w Ameryce Północnej, gdzie toczy się akcja odcinka. Poza tym jego akcja toczy się w piętrze mastrychtu, podczas gdy Dinilysia żyła ok. 20 milionów lat wcześniej.

Przypisy

  1. Lee, M.S.Y, Bell, G.L. Jr & Caldwell, M.W. (1999) "The origin of snake feeding." Nature 400: 655–659.
  2. Walking with Dinosaurs – Fact Files

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Caldwell, M.W. & Albino, A.M. (2001) "Palaeoenvironment and palaeoecology of three Cretaceous snakes: Pachyophis, Pachyrhachis, and Dinilysia." Acta Palaeontologica Polonica 46, 2, 203–218.
  • Caldwell, M.W. and Albino, A.A., 2002, "Exceptionally preserved skeletons of the Cretaceous snake Dinilysia patagonica, Woodward, 1901", Journal of Vertebrate Paleontology, 22, pp 861-866