Dinilysia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dinilysia
Dinilysia patagonica
Woodward, 1901
Okres istnienia: koniak
Dinilysia
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Podgromada diapsydy
Rząd łuskonośne
Podrząd węże
Rodzina Dinilysiidae
Rodzaj Dinilysia
Gatunek D. patagonica

Dinilysia patagonica – wymarły gatunek węża żyjący na terenach dzisiejszej Argentyny w piętrze koniaku (późna kreda). Prawdopodobnie naziemny drapieżnik, żyjący w suchym środowisku. Jak u współczesnych węży, budowa kości szczęki i żuchwy zapewniała ich elastyczność (choć nie do tego stopnia, co u zaawansowanych ewolucyjnie węży z grupy Caenophidia[1]). Jej dokładna pozycja systematyczna pozostaje przedmiotem sporów.

Dinilysia w mediach[edytuj | edytuj kod]

BBC na stronie internetowej serialu paradokumentalnego Wędrówki z dinozaurami z 1999 roku potwierdziła, że to Dinilysia była wężem, który pojawił się w odcinku Śmierć dynastii[2]; wąż obserwował zabawę dwóch młodych tyranozaurów. Dinilysia została "zagrana" przez współczesnego boa dusiciela. W rzeczywistości nie ma dowodów, że ten wąż żył w Ameryce Północnej, gdzie toczy się akcja odcinka. Poza tym jego akcja toczy się w piętrze mastrychtu, podczas gdy Dinilysia żyła ok. 20 milionów lat wcześniej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Lee, M.S.Y, Bell, G.L. Jr & Caldwell, M.W. (1999) "The origin of snake feeding." Nature 400: 655–659.
  2. http://www.abc.net.au/dinosaurs/fact_files/volcanic/amphibian_reptile/dinilysia.htm

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Caldwell, M.W. & Albino, A.M. (2001) "Palaeoenvironment and palaeoecology of three Cretaceous snakes: Pachyophis, Pachyrhachis, and Dinilysia." Acta Palaeontologica Polonica 46, 2, 203–218.
  • Caldwell, M.W. and Albino, A.A., 2002, "Exceptionally preserved skeletons of the Cretaceous snake Dinilysia patagonica, Woodward, 1901", Journal of Vertebrate Paleontology, 22, pp 861-866