Dino Saluzzi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dino Saluzzi
Ilustracja
Dino Saluzzi
(Fot.: Sheldon Levy)
Imię i nazwisko Timoteo Saluzzi
Data i miejsce urodzenia 20 maja 1935
Campo Santo
Instrumenty bandoneon
Gatunki jazz
tango argentyńskie
Zawód muzyk
Wydawnictwo ECM
Zespoły
Dino Saluzzi Group
Strona internetowa

Dino Saluzzi, właśc. Timoteo Saluzzi (ur. 20 maja 1935 w Campo Santo w argentyńskiej prowincji Salta) – argentyński instrumentalista, kompozytor i aranżer, wirtuoz gry na bandoneonie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Miał siedem lat, gdy jego ojciec, Cayetano Saluzzi, zaczął go uczyć gry na bandoneonie. Mając lat 14 „Dino” założył swój pierwszy zespół: Trio Carnival. Jako nastolatek wyjechał do Buenos Aires, aby się uczyć. Jeszcze podczas nauki został członkiem orkiestry Radio el Mundo Stable Orchestra (pierwszej argentyńskiej stacji radiowej). W Buenos Aires spotkał Astora Piazzolę i poznał wykonywaną przez niego muzykę. Pod koniec lat 50. ub. w. Saluzzi wrócił do Salty.

Jako dojrzały już artysta komponował i grał utwory, które były mocno zakorzenione w tradycyjnej muzyce wykonywanej w jego stronach rodzinnych, ale miały też w sobie sporo z muzycznej awangardy, pod której wpływem był Saluzzi.

Na początku lat 70. współpracował z saksofonistą Gato Barbieri. Nagrał wtedy (używając pseudonimu) kilka płyt. Jeździł w trasy koncertowe z różnymi muzykami po krajach Ameryki Południowej (Boliwii, Peru, Kolumbii i Wenezueli). Koncertował też w Japonii.

W 1979 założył swój pierwszy zespół Cuarteto Dino Saluzzi, z którym wyjechał do Europy, gdzie odniósł sukces. Nawiązał współpracę z wytwórnią ECM, dla której w 1982 nagrał płytę Kultrum. Koncertował i nagrywał później z takimi muzykami jak Charlie Haden, Palle Mikkelborg, Enrico Rava, Georg Gruntz, Edward Vesala, Tomasz Stańko, Charlie Mariano, Al Di Meola i innymi.

W 1991 Saluzzi zrealizował dla ECM album, który nagrał razem ze swoimi braćmi (Felixem i Celso) i synem Jose. W ten sposób powstał zespół The Dino Saluzzi Family, który koncertował w wielu krajach Europy.

Dyskografia (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]