Discovery Channel Telescope

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Discovery Channel Telescope

Discovery Channel Telescope – 4,3-metrowy teleskop, zbudowany przez Lowell Observatory w Flagstaff w Arizonie. Fundatorem i oficjalnym właścicielem jest Discovery Communications, właściciel Discovery Channel i kanałów pochodnych. Budowa została zakończona w 2012 roku (uroczystość prezentacji obrazów tzw. pierwszego światła teleskopu odbyła się 21.07.2012 r.)[1]. Teleskop znajduje się na terenie Coconino National Forest, na wysokości 2365 metrów n.p.m. Budowla pochłonęła ok. 53 mln $. Jest piątym pod względem wielkości teleskopem w kontynentalnej części USA[2].

Teleskop[edytuj | edytuj kod]

Teleskop zbudowany został według standardów Ritcheya-Chrétiena – wyposażony w hiperboliczne zwierciadło. Teleskop skonfigurowany jest tak, by idealnie wyłapywać i obrazować fale podczerwieni. Swym zasięgiem ma obejmować znaczną część półkuli północnej. Inżynierowie twierdzą, iż nowinki techniczne, zastosowane w urządzeniu, postawią go wyżej w hierarchii możliwości niż typowe systemy kamer Ritcheya-Chrétiena.

Budowa[edytuj | edytuj kod]

Lowell Observatory i Discovery Communications podjęły współpracę w lutym 2003 roku. Specjalne zezwolenie na budowę na terenie chronionym partnerzy otrzymali od United States Forest Service w listopadzie 2004 roku. Budowa zaczęła się natychmiast. Zwierciadło podstawowe skończono pod koniec 2005 roku. Budowę budynku i osłony teleskopu rozpoczęto w połowie września 2005 roku. Proces polerowania zwierciadła potrwał trzy lata i został przeprowadzony przez kolegium optyczne w Uniwersytecie Arizońskim. Pierwsze promienie światła teleskop ujrzał w lipcu 2012 roku, a pełną funkcjonalność osiągnął w dalszej części 2012 roku.

Badania naukowe[edytuj | edytuj kod]

Discovery Channel Telescope zostanie zastosowany do szerokiej gamy tematów badawczych, obejmujących astrofizykę i obserwację ciał niebieskich. Teleskop będzie także wypatrywał asteroid przelatujących w pobliżu Ziemi. Ważnym elementem badań będzie obserwacja ciał z obrębu Pasa Kuipera i planet pozasłonecznych. Zajmie się także obserwacją „żłobków” gwiezdnych w naszej Galaktyce. DCT zajmie się także badaniem gwiazd podwójnych oraz pyłu międzygwiezdnego, powstającego po wybuchu supernowej.

Kierownicy projektów:

  • Robert Millis – dyrektor Lowell Observatory
  • Byron Smith – kierownik projektu
  • Tom Bida – dyrektor naukowy
  • Edward Dunham - dyrektor działu konserwacji teleskopu

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The DCT First Light Gala is upon us!.
  2. Discovery Channel Telescope Fact Sheet (ang.). sierpień 2009. [dostęp 2014-09-07]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-06-07)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]