Turner Classic Movies

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
TCM
TCM
Data startu Stany Zjednoczone 14 kwietnia 1994
Polska 1 września 1998
Data zakończenia Polska 6 października 2015
Format obrazu 16:9
Właściciel Time Warner Inc.
Kraj nadawania  Stany Zjednoczone
Język angielski, polski
Udziały w rynku 0,19%[1](grudzień 2012)
Zastąpiony przez TNT HD

TCM (Turner Classic Movies) – kanał filmowy prezentujący klasykę kina amerykańskiego, od Złotej Ery Hollywood do współczesności, czerpiący z zasobów takich wytwórni jak MGM czy Warner Bros. TCM to także poruszające filmy dokumentalne i autorskie wywiady z twórcami światowego kina.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Powstał 14 kwietnia 1994 w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Turner Broadcasting System, należącej do koncernu Time Warner. W Europie TCM pojawił się dużo później, bo w 1999. Zastąpił on jednocześnie kanał TNT, który prócz klasycznych filmów nadawał m.in. wrestling.

Emisja w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W Polsce, jak również w innych krajach Europy Środkowej od początku można go oglądać w paśmie zajmowanym przez Cartoon Network, w godzinach od 21.00 do 3.00. 1 marca 2007 uruchomiono także dodatkowy, całodobowy przekaz obu kanałów (dostępny m.in. w Cyfrowym Polsacie, Cyfrze+ oraz sieci kablowej Aster). Nadal jednak można oglądać łączony przekaz obu stacji.

W styczniu 2008 opatrzony polską grafiką, tzn. tytuły angielskie filmów podane są również w polskim, a także rumuńskim. Równocześnie rozdzielono w Rumunii TCM i Cartoon Network. Od 1 lutego 2009 zmieniono oprawę graficzną oraz zmodyfikowano logo kanału. Od maja natomiast wprowadzono bloki reklamowe.

18 listopada w Cyfrowym Polsacie zostały rozdzielone obie stacje. Na liście kanałów TCM udostępniono na pozycji 44.

27 listopada telewizja n i Turner Broadcasting System podpisały umowę, w ramach której zmieniono dotychczasową formę emisji Cartoon Network i TCM na platformie n. Abonenci platformy cyfrowej n oglądają Cartoon Network i TCM jako dwa, osobne 24-godzinne kanały.

Kanał dostępny jest w platformie nc+, Cyfrowym Polsacie, i Orange TV w dwóch wersjach językowych do wyboru: polskiej i angielskiej.

Od 3 stycznia 2011 roku udostępniony w Vectrze na kanale 329, dzięki czemu program Cartoon Network zyskał całodobową formułę.

1 września 2015 przeszedł na nadawanie w 16:9.

6 października 2015 roku kanał TCM został zastąpiony amerykańskim kanałem TNT w wysokiej rozdzielczości HD.

TCM w innych krajach[edytuj | edytuj kod]

Od 4 lipca 2009 w Niemczech kanał powrócił do pierwotnej nazwy – TNT. Dodatkowo w tym kraju jak i w Hiszpanii dostępne są kanały TNT Series a w Hiszpanii w pakiecie D+ kanał TNT Classico, który poprzednio nosił nazwę TCM Classico. W pierwszej połowie 2009 do emisji na satelicie Hot Bird dodano napisy w języku greckim.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Top 100 tematycznych kanałów TV grudnia. Które najpopularniejsze. media2.pl, 2013-01-02. [dostęp 2013-01-04].