Don Walsh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Don Walsh i Jacques Piccard we wnętrzu batyskafu Trieste (1960)
Batyskaf Trieste

Don Walsh (ur. 2 listopada 1931 w Berkeley w stanie Kalifornia) – amerykański oceanograf, eksplorator mórz i oceanów, oficer Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Był oficerem US NAVY w latach 19481975. W 1954 ukończył United States Naval Academy. Służył w lotnictwie, na morzu i na okrętach podwodnych. Przeszedł drogę od marynarza do kapitana. Oceanograf i specjalista technologii podmorskich.

23 stycznia 1960 roku wraz z Jacques Piccard w batyskafie Trieste zszedł do Głębi Challengera, na dno Rowu Mariańskiego. Jako balastu użyto żelaza, a do wynurzania benzyny. System pokładowy wskazał głębokość 11 521 m, lecz zweryfikowano to później do około 10 912 m. Na dnie Walsh i Piccard byli zaskoczeni widokiem ryb: soli i flądry o długości około 30 cm, jak również krewetek. Według Piccarda, "Dno było czyste i przejrzyste, wolne od glonów tworzących muł." Na dnie Rowu Mariańskiego woda wywiera ciśnienie 108,6 MPa.

Brał udział w dwudziestu ekspedycjach na Arktyce i dwudziestu pięciu na Antarktydzie. Rząd Stanów Zjednoczonych uhonorował go w 1972 poprzez nadanie grani w Arktyce nazwy „Walsh Spur”, w podziękowaniu za jego dokonania dla narodowych programów USA na tym obszarze.

Doktor w dziedzinie oceanografii fizycznej i magister nauk politycznych. Profesor inżynierii oceanicznej i dziekan na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. Wykładowca kontraktowy na Uniwersytecie Georgetown. Opublikował ponad 200 artykułów, referatów i innych opracowań dotyczących tematyki morskiej. Zredagował sześć ważnych książek poświęconych tematyce oceanicznej. Poprowadził ponad 1500 wykładów o tematyce oceanicznej w 50 krajach. Doradca techniczny przy produkcjach telewizyjnych i filmowych. Wziął udział w ponad 150 programach, wywiadach radiowych i telewizyjnych. Był członkiem wielu ważnych komisji i komitetów pracujących dla rządu Stanów Zjednoczonych, ONZ, prestiżowych uczelni, instytutów i organizacji na całym świecie, np.: The Ocean Trust, National Undersea Maritime Agency, International Maritime Inc., Naval Undersea Museum Foundation, Explorers Club.

Posiada bardzo dużą liczbę odznaczeń i wyróżnień, honorowych tytułów. Do najbardziej zaszczytnych należą:

  • Medal Legion of Merit – dwukrotnie, po raz pierwszy w 1960 roku odznaczony przez prezydenta Eisenhowera w Białym Domu,
  • Medal za Zasługi dla Sił Zbrojnych – dwukrotnie,
  • Distinguished Service Medal od Theodore Roosevelt Association,
  • One of the Ten Outstanding Young Men of the Year,
  • The Explorers Medal,
  • L'Etoile Polaire Medal od Jules Verne Aventures Association,
  • Medal Hubbarda
  • Medal za Wybitną Służbę Publiczną.

Honorowy Dożywotni Członek (jeden z dwudziestu) the The Explorers Club, Honorowy Dożywotni Członek American Geographical Society, Divers Hall of Fame, członek American Polar Society.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]