Dong Biwu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Dong.
Dong Biwu
Dong Biwu
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 董必武
Pismo tradycyjne 董必武
Hanyu pinyin Dǒng Bìwǔ
Wade-Giles Tung Pi-wu

Dong Biwu (ur. 5 marca 1886, zm. 2 kwietnia 1975) – chiński polityk i działacz komunistyczny w czasach Mao Zedonga.

W młodości był członkiem Ligi Związkowej i Kuomintangu. W 1921 roku był jednym ze współzałożycieli Komunistycznej Partii Chin. Uczestnik Długiego Marszu.

Po utworzeniu Chińskiej Republiki Ludowej organizator systemu sądownictwa. W latach 19541959 był przewodniczącym Najwyższego Sądu Ludowego. Był także członkiem kierownictwa KPCh i państwa: od 1945 roku członkiem KC i Biura Politycznego (od 1973 jego Stałego Komitetu), a od 1959 roku wiceprzewodniczącym ChRL.

Po odsunięciu przewodniczącego ChRL Liu Shaoqi w październiku 1968 roku Dong jako wiceprzewodniczący przejął jego obowiązki (wspólnie z drugą wiceprzewodniczącą, Song Qingling). Od 1972 roku oficjalnie pełnił obowiązki przewodniczącego jako tymczasowa głowa państwa. W styczniu 1975 roku stanowisko przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej zniesiono, a obowiązki głowy państwa przejął przewodniczący Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych (był nim wówczas marszałek Zhu De).

Dong Biwu zmarł w kwietniu 1975 roku w wieku 89 lat. W krótkim czasie po jego śmierci zmarli kolejni liderzy chińscy tego pokolenia – Mao Zedong, Zhou Enlai, Zhu De.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]