Jiang Zemin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Spacer.gif To jest biografia osoby noszącej chińskie nazwisko Jiang.
Jiang Zemin at Hickam Air Base, October 26, 1997, cropped.jpg
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone 江泽民
Pismo tradycyjne 江澤民
Hanyu pinyin Jiāng Zémín
Wade-Giles Chiang Tse-min
Jiang Zemin
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 sierpnia 1926
Yangzhou
Chińska Republika Ludowa Sekretarz Generalny Komunistycznej Partii Chin
Okres od 24 czerwca 1989
do 15 listopada 2002
Przynależność polityczna Komunistyczna Partia Chin
Poprzednik Zhao Ziyang
Następca Hu Jintao
Odznaczenia
Krzyż Wielki Orderu Dobrej Nadziei (RPA) Krzyż Wielki Orderu Tahiti Nui (Polinezja Francuska) Medal Puszkina (Rosja) Order Księcia Jarosława Mądrego I klasy

Jiang Zemin (wym. [tɕjɑ́ŋ tsɤ̌mǐn]; ur. 17 sierpnia 1926 w Yangzhou, prow. Jiangsu) – chiński polityk, sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin w latach 1989–2002 i przewodniczący ChRL w latach 1993–2003.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Z wykształcenia inżynier-elektryk. Absolwent Shanghai Shixi High School. Wstąpił do KPCh w 1946, w późniejszych latach był funkcjonariuszem partyjnym w przemyśle. W 1983 został ministrem przemysłu elektronicznego. W 1985 został mianowany burmistrzem Szanghaju, a następnie, w 1988, sekretarzem partii komunistycznej w tym mieście. Od 1987 był członkiem Biura Politycznego KPCh, wyznaczonym na sukcesora Zhao Ziyanga na stanowisku sekretarza generalnego po zdławieniu przez wojsko prodemokratycznych wystąpień studenckich na placu Tian’anmen. Jako protegowany Deng Xiaopinga, zastąpił go na stanowisku szefa Centralnej Komisji Wojskowej. Był uważany za polityka pragmatycznego, zwolennika reform gospodarczych – dopuścił m.in. uczestnictwo prywatnych przedsiębiorców w KPCh – który wprowadził kraj do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

W listopadzie 2002 zrezygnował z powodów zdrowotnych z przewodnictwa w partii, w marcu 2003 ze stanowiska przewodniczącego ChRL (na obu stanowiskach zastąpił go Hu Jintao); 19 września 2004 zrezygnował również z kierowania Centralną Komisją Wojskową KPCh, a w marcu 2005 Centralną Komisją Wojskową ChRL, co było jego ostatnim oficjalnym stanowiskiem. Także tę funkcję przejął Hu Jintao.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]