Przejdź do zawartości

Dornier

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dornier Do 328, wersja dla Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych
Dornier Do 24

Dornier-Werke GmbH – była niemiecka wytwórnia lotnicza założona we Friedrichshafen w 1922 roku przez Claudiusa Dorniera[1].

Od chwili założenia do dnia dzisiejszego wytwórnia skonstruowała wiele maszyn zarówno dla celów wojskowych, jak i na rynek cywilny.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Firma Dornier, początkowo nosząca nazwę Dornier Metallbau stała się na przełomie lat 20. i 30. XX wieku wiodącym wytwórcą dużych łodzi latających o unikalnej na tamte czasy konstrukcji całkowicie metalowej. Najbardziej znanymi w tamtych czasach konstrukcjami firmy Dornier były maszyny Dornier Do J Wal i największy ówcześnie produkowany samolot Dornier Do X. Do wybuchu II wojny światowej firma Dornier budowała swoje samoloty poza granicami kraju w celu uniknięcia restrykcji nałożonych na Niemcy w ramach traktatu wersalskiego. Licencyjnie produkowano samoloty Dornier w fabrykach we Włoszech, Hiszpanii, Japonii i Holandii, a po odrzuceniu traktatu przez nazistów rozpoczęto produkcję również w Niemczech.

Najbardziej znaną konstrukcją wytwórni Dornier z okresu II wojny światowej był samolot bombowy Do 17 i jego pochodne, stanowiący trzon lotnictwa bombowego Niemiec. Inną znaną konstrukcją był najszybszy samolot napędzany silnikami tłokowymi Do 335, który jednak wszedł do służby zbyt późno, aby wpłynąć na koleje wojny. Po kapitulacji Niemiec, budowa samolotów została zakazana, dlatego też firma Dornier przeniosła swoje fabryki do Hiszpanii i Szwajcarii, gdzie działała do 1954 roku, kiedy to powróciła do Niemiec po zniesieniu restrykcji na produkcję.

Po powrocie do Niemiec przedsiębiorstwo rozpoczęło produkcję małych samolotów transportowych typu STOL, takich jak Do 27 i Do 28. W 1974 roku w kooperacji z francuską firmą Dassault Aviation opracowała nowy samolot szkolno-treningowy Dassault/Dornier Alpha Jet, który stał się standardowym samolotem treningowym państw NATO.

W 1985 roku przedsiębiorstwo zostało nabyte przez koncern motoryzacyjny Daimler-Benz; w 1989 roku weszło w skład Daimler-Benz Aerospace AG (DASA)[2]. W tym samym czasie powstał Lindauer DORNIER GmbH, oddział firmy zajmujący się produkcją maszyn dla przemysłu tekstylnego.

W 1996 roku większość udziałów spółki została wykupiona przez amerykańskie przedsiębiorstwo Fairchild Aircraft. Na bazie obu przedsiębiorstw utworzono FairchildDornier.

Konstrukcje wytwórni Dornier

[edytuj | edytuj kod]

przed 1930

[edytuj | edytuj kod]

1930 – 1945 roku

[edytuj | edytuj kod]

po 1945

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Dornier Werke, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2022-12-08].
  2. Ralf Ahrens. The importance of being European: Airbus and West German industrial policy from the 1960s to the 1980s. „Journal of Modern European History”. 18 (1), 2019-12-20. DOI: 10.1177/1611894419894475. (ang.).