Dr Pepper

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wartość odżywcza
Dr Pepper
(w 100 ml produktu)
Wartość energetyczna
28 kcal = 117 kJ
Białka 0 g
Węglowodany 6,9 g
Tłuszcze 0 g
w tym kwasy tłuszczowe
nasycone 0 g
Kofeina 10 mg
Błonnik 0 g
puszka napoju Dr Pepper (2014)

Dr Pepper – amerykański napój bezalkoholowy o barwie karmelowej, sprzedawany w USA od 1885 r. przez Cadbury Schweppes Americas Beverages. Zaliczany do napojów "typu cola", choć producent nie podkreśla tego faktu w promocji napoju. Po raz pierwszy sprzedany lokalnie w Waco w stanie Teksas 1 grudnia 1885 r. Twórcą receptury jest farmaceuta z Waco pochodzenia niemieckiego Charles Alderton. Rozpropagował go właściciel apteki w Waco Wade Morrison. On też nadał napojowi nazwę. Sporne jest kim był ów "doktor Pepper". Sama firma stoi obecnie na stanowisku, że chodzi o dra Charlesa T. Peppera, sąsiada Morrisona z czasów, gdy mieszkał w Wythe County w Wirginii. Aptekarz miał rzekomo sympatyzować z córką doktora.

Kropka po skrócie "Dr" została w 1950 roku odrzucona z powodów stylistycznych i celu poprawienia czytelności. "Dr." było mylone z "Di:". Logo zostało wtedy przeprojektowane i pochylone.[1]

W większości krajów świata prawa do produkcji i dystrybucji napoju posiada The Coca-Cola Company. W niektórych krajach europejskich (Niemcy, Francja, Czechy, Rumunia) oraz w części USA dystrybucją zajmuje się sama Dr Pepper Snapple Group. Od 2013 r. w Polsce dystrybucją zajmuje się Orangina Schweppes. Wcześniej Polska była jedynym krajem obok Kanady, w którym prawa do dystrybucji posiadał PepsiCo.

Przypisy

  1. Historia logo Dr Pepper (ang.). [dostęp 3 maja 2013 r.].