Dziećkowice (zbiornik wodny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dziećkowice
Ilustracja
Państwo  Polska
Data budowy do 1985
Pojemność całkowita 52,8 mln m³
Wysokość lustra wody 234,5 m n.p.m.
Powierzchnia 7,3 km²
Wysokość zapory 7 m
Głębokość Minimalna 4-5m Maksymalna 12 m
Funkcja zbiornik wody pitnej, rekreacyjna
Położenie na mapie Jaworzna
Mapa lokalizacyjna Jaworzna
Dziećkowice
Dziećkowice
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa śląskiego
Dziećkowice
Dziećkowice
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Dziećkowice
Dziećkowice
Ziemia50°08′20″N 19°13′18″E/50,138889 19,221667

Zbiornik Dziećkowice[1], Zbiornik Imieliński[2]zbiornik poeksploatacyjny położony pomiędzy Mysłowicami, Jaworznem, Imielinem i Chełmem Śląskim.

Obecnie zbiornik znajduje się administracyjnie w granicach Imielina (większość) i Chełmu Śląskiego (tu znajduje się oczyszczalnia). Pod względem fizycznogeograficznym zbiornik Dziećkowice zlokalizowany jest w makroregionie Wyżyna Śląska, a konkretnie w granicach należącego do niej mezoregionu o nazwie Pagóry Jaworznickie. Jest jednym z najczystszych zbiorników w województwie śląskim, służy jako zbiornik wody pitnej. Nazwa wzięła się od Dziećkowic. Odbywają się tu zawody w żeglarstwie, w tym także eliminacje mistrzostw Polski.

Zbiornik Dziećkowice został utworzony w wyrobisku będącym pozostałością obszaru dawnej eksploatacji piasków wykorzystywanych w górnictwie do celów podsadzkowych. Jest największym pod względem pojemności obiektem na Wyżynie Śląskiej, a wśród zbiorników antropogenicznych województwa śląskiego, zajmuje pod względem pojemności maksymalnej czwarte miejsce po zbiornikach Goczałkowickim, Żywieckim i Dzierżno Duże. Całkowita pojemność zbiornika Dziećkowice – przy maksymalnym piętrzeniu do rzędnej 234,5 m n.p.m. i powierzchni 7,3 km2 – wynosi 52,8 mln m3. Zbiornik jest elementem górnośląskiego systemu wodno-gospodarczego stąd do jego infrastruktury zalicza się elementy zabudowy hydrotechnicznej m.in. zaporę czołową o cechach grobli, dwie zapory boczne, ujęcia wody dla Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Huty Katowice, wyloty rurociągów tłocznych z pompowni Broszkowice (omawiany zbiornik zasilany jest przede wszystkim wodą przerzucaną z systemu rzek SkawaSoła), pompownię Chełmek, wyloty rurociągów ze stacji uzdatniania wody.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Monika Bok, Andrzej T. Jankowski, Grzegorz Michalski, Mariusz Rzętała: Zbiornik Dziećkowice – charakterystyka fizycznogeograficzna i rola w górnośląskim systemie wodno-gospodarczym. Warszawa: Polskie Towarzystwo Geograficzne – Komisja Hydrologiczna, 2004, s. 72. ISBN 83-919007-1-1. (pol.)
  • Mariusz Rzętała: Funkcjonowanie zbiorników wodnych oraz przebieg procesów limnicznych w warunkach zróżnicowanej antropopresji na przykładzie regionu górnośląskiego. Katowice: Wydawnictwo Uniwersytetu Śląskiego, 2008, s. 172. ISBN 978-83-226-1809-7. (pol.)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nazewnictwo geograficzne Polski. Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody Stojące plik pdf
  2. Imielin: Zbiornik Imieliński czy Dziećkowicki? - Tychy - NaszeMiasto.pl, tychy.naszemiasto.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).