Dzień na wyścigach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Dzień na wyścigach (ang. A Day at the Races) - komedia pure nonsense w reżyserii Sama Wooda z 1937 roku. W rolach głównych występują Bracia Marx (Groucho, Chico i Harpo).

Opis fabuły[edytuj]

Drugi film Braci Marx, realizowany przy współudziale wytwórni MGM, to historia podupadającego finansowo sanatorium Pieniste źródła, którego właścicielką jest Judy Standish. Na polecenie Emily Upjohn w uzdrowisku zostaje dr Hugo Hackenbush (weterynarz i bawidamek), co prowadzi do serii absurdalnych sytuacji z jego udziałem. W tym samym czasie narzeczony Judy - Gil (śpiewak radiowy) kupuje konia wyścigowego, licząc na wygraną z gonitwy w wysokości 50 000 $. Zakochanym pomagają Tony i Stuffy (dżokej), wcielający się w charakterystyczne dla siebie postaci - włoskiego lumpenproletariusza i niemowy. Pełna humoru komedia ukazuje widzom, inspirowany burleską kina niemego "świat na opak" i dobrze znany literaturze motyw karnawalizacji życia.

Obsada[edytuj]

Ciekawostki[edytuj]

Muzykę do filmu skomponował między innymi polski kompozytor - Bronisław Kaper, wielokrotnie nominowany do Nagrody Akademii Filmowej, zdobywca Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu muzycznego Lili. Muzyk był wieloletnim współpracownikiem właściciela wytwórni MGM, w której Bracia Marx produkowali swoje filmy.

Linki zewnętrzne[edytuj]