Franz Waxman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Franz Waxman (ur. 24 grudnia 1906 w Królewskiej Hucie[1], dzisiejszy Chorzów), zm. 24 lutego 1967 w Los Angeles), niemiecko-amerykański kompozytor, dyrygent i autor muzyki filmowej pochodzący z Górnego Śląska. Zdobywca Oscara.

Urodził się jako Franz Wachsmann w niemiecko-śląskiej rodzinie pochodzenia żydowskiego. Wraz z rodziną przeprowadził się ok. 1915 roku do Opola, gdzie przyjmował pierwsze lekcje muzyki. Pracował jako kasjer w jednym z opolskich banków, jednak jako siedemnastolatek wyjechał – na studia muzyczne do Drezna, później do Berlina. Podczas studiów grywał w jazzbandach, przygodę z filmem rozpoczynał od dyrygowania orkiestrą w czasie nagrywania muzyki do legendarnego Błękitnego anioła z Marleną Dietrich w roli głównej.

W następnych latach był autorem muzyki do wielu filmów niemieckich. W 1933 – po dojściu nazistów do władzy – wyemigrował do Paryża. W stolicy Francji poznał Billy'ego Wildera[2], współpracował także z Fritzem Langem. W 1935 wyjechał do USA, gdzie szybko zyskał sławę jednego z najzdolniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 200 filmów. Wielokrotnie nominowano go do Oscara, a statuetkę odebrał dwukrotnie – za muzykę do Bulwaru Zachodzącego Słońca Wildera (1951) i Miejsca pod słońcem George'a Stevensa (1952). Zmarł na raka w wieku 60 lat.

Filmografia (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]