Franz Waxman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Franz Waxman
Imię i nazwisko Franz Wachsmann
Data i miejsce urodzenia 24 grudnia 1906
Chorzów
Data i miejsce śmierci 24 lutego 1967
Los Angeles
Przyczyna śmierci Nowotwór złośliwy
Instrumenty fortepian
Gatunki muzyka filmowa
Zawód muzyk jazzowy, kompozytor, dyrygent
Instrument
fortepian
Strona internetowa

Franz Waxman (ur. 24 grudnia 1906 w Królewskiej Hucie[1], dzisiejszy Chorzów), zm. 24 lutego 1967 w Los Angeles), niemiecko-amerykański kompozytor, dyrygent i autor muzyki filmowej pochodzący z Górnego Śląska. Zdobywca Oscara.

Urodził się jako Franz Wachsmann w niemiecko-śląskiej rodzinie pochodzenia żydowskiego. Mieszkali na Bismarckstraße (dzisiaj ulica Stalmacha) 61. Wraz z rodziną przeprowadził się ok. 1915 roku do Opola, gdzie przyjmował pierwsze lekcje muzyki. Pracował jako kasjer w jednym z opolskich banków, jednak jako siedemnastolatek wyjechał – na studia muzyczne do Drezna, później do Berlina. Podczas studiów grywał w jazzbandach, przygodę z filmem rozpoczynał od dyrygowania orkiestrą w czasie nagrywania muzyki do legendarnego Błękitnego anioła z Marleną Dietrich w roli głównej.

W następnych latach był autorem muzyki do wielu filmów niemieckich. W 1933 – po dojściu nazistów do władzy – wyemigrował do Paryża. W stolicy Francji poznał Billy'ego Wildera[2], współpracował także z Fritzem Langem. W 1935 wyjechał do USA, gdzie szybko zyskał sławę jednego z najzdolniejszych kompozytorów muzyki filmowej. Napisał muzykę do ponad 200 filmów. Wielokrotnie nominowano go do Oscara, a statuetkę odebrał dwukrotnie – za muzykę do Bulwaru Zachodzącego Słońca Wildera (1951) i Miejsca pod słońcem George'a Stevensa (1952). Zmarł na raka w wieku 60 lat.

Filmografia (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Bogdan Snoch: Górnośląski Leksykon Biograficzny. Suplement do wydania drugiego. Katowice: Muzeum Śląskie, 2006, s. 119. ISBN 83-60353-11-5.
  • Franz Waxman Awards (ang.). [dostęp 25 lipca 2015].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]