Dzieci Ireny Sendlerowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Dzieci Ireny Sendlerowej
The Courageous Heart of Irena Sendler
Gatunek

biograficzny
historyczny

Data premiery

19 kwietnia 2009
31 sierpnia 2009[1] (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski, rosyjski
niemiecki, litewski

Czas trwania

95 minut

Reżyseria

John Kent Harrison

Scenariusz

John Kent Harrison
Larry Spagnola

Główne role

Anna Paquin
Marcia Gay Harden
Goran Višnjić

Muzyka

Jan A.P. Kaczmarek

Zdjęcia

Jerzy Zieliński

Scenografia

Waldemar Kalinowski
Darius Bastys

Kostiumy

Małgorzata Braszka
Piotr Grabarczyk

Produkcja

Jeff Most
Jeff Rice
Brent Shields

Wytwórnia

Baltmedia
Columbia Broadcasting System
Hallmark Hall of Fame Productions
Jeff Most Productions
K&K Selekt
Most/Rice Productions
Telekompanija Forma Pro

Dystrybucja

CBS(Kino)

Strona internetowa

Dzieci Ireny Sendlerowej (ang. The Courageous Heart of Irena Sendler, tłum. Odważne serce Ireny Sendlerowej) – amerykański telewizyjny film biograficzny (w Polsce film dystrybuowany w kinach) w reżyserii Johna Kenta Harrisona, opowiadający historię życia Ireny Sendlerowej, polskiej społeczniczki, która podczas II wojny światowej uratowała przed Holocaustem ponad 2500 żydowskich dzieci.

Film wyprodukowała amerykańska firma Hallmark Hall of Fame na zlecenie stacji telewizyjnej CBS. Scenariusz filmu powstał na podstawie książki Anny Mieszkowskiej Matka dzieci Holocaustu. Historia Ireny Sendlerowej[2]. Reżyserii podjął się John Kent Harrison, który wyreżyserował m.in. film Jan Paweł II.

Film swoją światową premierę miał 19 kwietnia 2009 roku (czyli w rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie) o godzinie 21:00 w amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS. W USA pokazany był jako film telewizyjny, w Polsce film dystrybuowany w kinach i jako miniserial telewizyjny dla TVP1. Europejska oficjalna premiera odbyła 31 sierpnia 2009 w Gdańsku, podczas 70. rocznicy obchodów wybuchu II wojny światowej. Ogólnopolska premiera odbyła się 18 września[3].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

oraz

i inni

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: Master Film
Reżyseria dubbingu: Elżbieta Jeżewska
Dialogi: Elżbieta Kowalska
Montaż: Jakub Lenarczyk, Jan Graboś
Udział wzięli:

oraz

i inni

DVD[edytuj | edytuj kod]

  • Premiera w Polsce odbyła się 28 stycznia 2010 roku. Wydawcą jest TIM Studio.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Emmy 2009
  • Najlepsza charakteryzacja w miniserialu lub filmie telewizyjnym – Trefor Proud
  • (nominacja) najlepsza aktorka drugoplanowa w filmie telewizyjnym lub miniserialu – Marcia Gay Harden
  • (nominacja) najlepszy dźwięk w filmie telewizyjnym lub miniserialu – Stephen Grubbs, Suzanne Angel, Joy Ealy, Bob Costanza, Richard S. Steele, Erich Gann, Robert Webber, Christopher Kennedy, Tim Chilton i Sharon Michaels.
Nagroda Satelita 2009
  • (nominacja) najlepszy film telewizyjny
Złote Globy 2009
  • (nominacja) najlepsza aktorka w filmie telewizyjnym lub miniserialu – Anna Paquin

Recenzje[edytuj | edytuj kod]

  • Ginia Bellafante z New York Timesa krytycznie oceniła film uznając go za pozbawionego pasji i łopatologiczny: Film opowiada jej (Sendlerowej – red.) historię bez oddania nastroju żaru, pasji, lęku i chaosu, z którymi łączyła się jej misja. Producenci starali się o ton uroczysty, aby nie być posądzonym o ckliwość (tak jakby istniał wielki apetyt na traktowanie Holokaustu w stylu pop-kultury) i w rezultacie zrobili film, który wydaje się niedbały, tak jakby sądzili, że sam szlachetny cel ich projektu wystarczy, aby film robił wrażenie. Recenzentka ma również uwagi co do realizatorów filmu: (...) tak żeby ktokolwiek, kto by myślał, że przechytrzenie SS nie było czymś wielkim, raz na zawsze się dowiedział, że było inaczej. (...) Irena Sendlerowa nazywana jest żeńskim odpowiednikiem Oskara Schindlera i film rzeczywiście dowodzi, że miała odważne serce. Szkoda więc, że film jest tak bardzo słaby[4].
  • Dorothy Rabinowitz z Wall Street Journal natomiast przychylniej oceniła film, najbardziej podkreślając zaangażowanie Polaków w ratowanie Żydów przed Holokaustem: Film jasno pokazuje, że jego bohaterka nie była samotna w swojej misji. W kraju, w którym populacja antysemitów nie była szczupła – Polacy, którzy wydawali ukrywających się Żydów, albo wymuszali od nich okup za milczenie, a kiedy ci nie mogli więcej zapłacić, przekazywali ich Niemcom – była również inna warstwa polskiego społeczeństwa. To ludzie wywodzący się głównie z inteligencji, albo spośród działaczy politycznych, oddani katolicy i inni, którzy mieli świadomość śmiertelnego niebezpieczeństwa, na jakie naraża ich pomoc Żydom. Było ich niemało. Dostarczali fałszywe papiery, szukali dla nich kryjówek, przekonywali innych Polaków po stronie aryjskiej do udzielenia Żydom schronienia. Autorka recenzji określiła film jako (...) przerażający w swej sile i braku fałszywych tonów (...). Pochwaliła również grę głównych aktorów: Anny Paquin i Marcii Gay Harden.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]