Goran Višnjić

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Goran Višnjić
Goran Višnjić (2012)
Goran Višnjić (2012)
Data i miejsce urodzenia 9 września 1972
Szybenik,  Chorwacja
Lata aktywności od 1988

Goran Višnjić (ur. 9 września 1972 w Szybeniku) – chorwacki aktor, który występuje w amerykańskich filmach i serialach. Jego największą rolą jest do tej pory rola doktora Luki Kovača w telewizyjnym serialu Ostry dyżur.

Biografia[edytuj]

Urodzony w Szybeniku (na wybrzeżu Chorwacji), Višnjić występował w sztukach w ciągu całego swojego dzieciństwa. Debiutem telewizyjnym był kontrowersyjny film Braća po materi (1988), w którym zagrał młodego chorwackiego ekstremistę.

W momencie rozpadu Jugosławii, Višnjić odbywał trwającą rok służbę w Armii Jugosłowiańskiej (JNA). Opuścił JNA i wrócił do Šibenika. Tam przyłączył się do nowo powstałej Armii Chorwackiej, w której walczył w obronie jego miasta przeciw Serbom z Krajiny wspieranym przez JNA.

Przed występem w Ostrym dyżurze Višnjić grał małe role w filmach, takich jak: The Peacemaker, Aleja snajperów i Totalna magia. W 1998 wystąpił także w teledysku Madonny "The Power of Goodbye", gdzie pojawił się w filmie Hazardziści.

Dołączył do obsady Ostrego dyżuru w szóstym sezonie (pod koniec 1999) i pozostał w serialu do 2006 r. Podpisał kontrakt do trzynastego sezonu. W tym samym czasie występował w filmie Na samym dnie, podkładał głos w Epoce lodowcowej i grał w Posljednja volja oraz w Doktor Sleep. Wystąpił także w Spartacusie i chorwackim filmie oraz chorwackim serialu Duga mračna noć. Wystąpił też z Jennifer Garner w produkcji Elektra.

Ostatnio podał, że chce zrealizować i wystąpić w filmie o chorwackim generale wojennym Ante Gotovinie, którego większość Chorwatów uważa za bohatera. Gotovina aktualnie jest oskarżony o przestępstwa wojenne. Film ten mógłby wyreżyserować Chorwat Antun Vrdoljak, teść Višnjića.

Życie prywatne[edytuj]

Višnjić jest żonaty z Eva Višnjić.

Ma 193 cm wzrostu.

Filmografia[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]