Marcin Przybylski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcin Jerzy Przybylski
Ilustracja
Marcin Przybylski
Data i miejsce urodzenia 1 lipca 1975
Warszawa
Zawód aktor, reżyser teatralny, wykładowca akademicki
Współmałżonek

Julia Chmielnik (od 2019)

Lata aktywności od 1997
Zespół artystyczny
Teatr Narodowy

Marcin Jerzy Przybylski (ur. 1 lipca 1975 w Warszawie) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, reżyser teatralny i doktor habilitowany sztuk teatralnych o specjalności gra aktorska[1]. Wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej i wieloletni asystent prof. Mai Komorowskiej na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Wydziale Aktorskim w warszawskiej Akademii Teatralnej. W roku akademickim 1997–1998 był stypendystą Ministra Kultury. W 2011 uzyskał stopień doktora habilitowanego[1].

Kariera aktorska[edytuj | edytuj kod]

Podczas studiów został laureatem 27. Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA 1997 w Świnoujściu. Za rolę Jęzorego w przedstawieniu dyplomowym Witkacego W małym dworku w reżyserii Jana Englerta odebrał nagrodę przewodniczącego ZASP na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych '98 w Łodzi. Jest autorem muzyki do spektakli W małym dworku Witkacego (Akademia Teatralna – 1997) i Od...do...przez ... na podstawie tekstu Mirona Białoszewskiego (1998). W 2000 otrzymał nagrodę im. Tadeusza Łomnickiego. W latach 1998–2003 występował na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego, w którym zagrał m.in. w spektaklach: Łgarz Carlo Goldoniego (1998), Mieszczanin szlachcicem Moliera (1999–2000), Szkoła Żon Moliera (2000), Wielkanoc Augusta Strindberga (2001), Wniebowstąpienie Tadeusza Konwickiego (2002), Stracone zachody miłości Williama Szekspira (2003). Od 2003 związał się na stałe z Teatrem Narodowym.

W 2001 został laureatem Nagrody Publiczności V Elbląskich Nocy Teatru i Poezji. W 2007 został uhonorowany nagrodą za rolę Fettesa w słuchowisku Hiena cmentarna na VII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. Na III Ogólnopolskim Konkursie na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej otrzymał zespołową nagrodę aktorską (wspólnie z Magdaleną Warzechą, Wiktorem Korzeniewskim, Bartłomiejem Bobrowskim) za przedstawienie Spacerowicz (2008) Studia Teatralnego Koło w Warszawie.

W 2002 brał udział w wielu telewizyjnych widowiskach muzycznych: Pod dachami Paryża, A wszystko to ty (z piosenkami Marka Grechuty) i Smutne miasteczko w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

Jest autorem scenariusza i wykonawcą muzodramu Bellatrix (premiera: 2001 w Teatrze Muzycznym Roma), który następnie został zarejestrowany przez Polskie Radio na płycie (2002). W maju 2006 powstał jego drugi muzodram pt. Vernix.

Pozostałe przedsięwzięcia[edytuj | edytuj kod]

W 2001 zdobył wiele nagród podczas XXII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu: I nagrodę w konkursie aktorskiej interpretacji piosenki, nagrodę Ewy Demarczyk, nagrodę dziennikarzy, statuetkę Ucho Patrona i nagrodę „Andrzej 2001”.

Był uczestnikiem drugiej edycji programu rozrywkowego Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo (2014); zajął drugie miejsce w finale.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Polski dubbing[edytuj | edytuj kod]

Filmy i seriale

Gry komputerowe

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Dr hab. Marcin Jerzy Przybylski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2014-12-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]