Marcin Przybylski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marcin Jerzy Przybylski
Ilustracja
Marcin Przybylski
Data i miejsce urodzenia 1 lipca 1975
Warszawa
Zawód aktor, reżyser teatralny, wykładowca akademicki
Współmałżonek Julia Chmielnik (od 2019)
Lata aktywności od 1997
Zespół artystyczny
Teatr Narodowy

Marcin Jerzy Przybylski (ur. 1 lipca 1975 w Warszawie) – polski aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, reżyser teatralny i doktor habilitowany sztuk teatralnych o specjalności gra aktorska[1]. Wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej i wieloletni asystent prof. Mai Komorowskiej na Wydziale Aktorskim Akademii Teatralnej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Wydziale Aktorskim w warszawskiej Akademii Teatralnej. W roku akademickim 1997–1998 był stypendystą Ministra Kultury. W 2011 uzyskał stopień doktora habilitowanego[1].

Kariera aktorska[edytuj | edytuj kod]

Podczas studiów został laureatem 27. Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej FAMA 1997 w Świnoujściu. Za rolę Jęzorego w przedstawieniu dyplomowym Witkacego W małym dworku w reżyserii Jana Englerta odebrał nagrodę przewodniczącego ZASP na XVI Festiwalu Szkół Teatralnych '98 w Łodzi. Jest autorem muzyki do spektakli W małym dworku Witkacego (Akademia Teatralna – 1997) i Od...do...przez ... na podstawie tekstu Mirona Białoszewskiego (1998). W 2000 otrzymał nagrodę im. Tadeusza Łomnickiego. W latach 1998–2003 występował na scenie warszawskiego Teatru Współczesnego, w którym zagrał m.in. w spektaklach: Łgarz Carlo Goldoniego (1998), Mieszczanin szlachcicem Moliera (1999-2000), Szkoła Żon Moliera (2000), Wielkanoc Augusta Strindberga (2001), Wniebowstąpienie Tadeusza Konwickiego (2002), Stracone zachody miłości Williama Szekspira (2003). Od 2003 związał się na stałe z Teatrem Narodowym.

W 2001 został laureatem Nagrody Publiczności V Elbląskich Nocy Teatru i Poezji. W 2007 został uhonorowany nagrodą za rolę Fettesa w słuchowisku Hiena cmentarna na VII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” w Sopocie. Na III Ogólnopolskim Konkursie na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej otrzymał zespołową nagrodę aktorską (wspólnie z Magdaleną Warzechą, Wiktorem Korzeniewskim, Bartłomiejem Bobrowskim) za przedstawienie Spacerowicz (2008) Studia Teatralnego Koło w Warszawie.

W 2002 brał udział w wielu telewizyjnych widowiskach muzycznych: Pod dachami Paryża, A wszystko to ty (z piosenkami Marka Grechuty) i Smutne miasteczko w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego.

Jest autorem scenariusza i wykonawcą muzodramu Bellatrix (premiera: 2001 w Teatrze Muzycznym Roma), który następnie został zarejestrowany przez Polskie Radio na płycie (2002). W maju 2006 powstał jego drugi muzodram pt. Vernix.

Pozostałe przedsięwzięcia[edytuj | edytuj kod]

W 2001 zdobył wiele nagród podczas XXII Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu: I nagrodę w konkursie aktorskiej interpretacji piosenki, nagrodę Ewy Demarczyk, nagrodę dziennikarzy, statuetkę Ucho Patrona i nagrodę „Andrzej 2001”.

Był uczestnikiem drugiej edycji programu rozrywkowego Polsatu Twoja twarz brzmi znajomo (2014); zajął drugie miejsce w finale.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Filmy

Seriale TV

Polski dubbing

Filmy i seriale

Gry komputerowe

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Marcin Przybylski w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]