ERC 90 Sagaie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
ERC 90 Sagaie
ERC 90 Sagaie
Dane podstawowe
Państwo  Francja
Producent Panhard
Typ pojazdu opancerzony wóz rozpoznawczy
Trakcja kołowa
Załoga 3 osoby (kierowca, strzelec, dowódca)
Dane techniczne
Silnik sześciocylindrowy silnik benzynowy w układzie V Peugeot PRV
o mocy 114 kW
Pancerz monolityczny stalowy + kompozytowy
10 mm
Długość 7,69 m
kadłuba: 5,1 m
Szerokość 249 cm
z ekranami: 249 cm km/h
Wysokość 2,25 m
Prześwit 1,1 m
Masa bojowa: 8,1 t
Moc jedn. 14 kW/t
Osiągi
Prędkość 95 km/h
w terenie: 4,5 km/h
Zasięg 700 km
Dane operacyjne
Uzbrojenie
1 x armata GIAT F4 kalibru 90mm

2 x czkm AAT M52 kalibru 7,62 mm
Rakiety SATCP

Użytkownicy
Francja, Argentyna (Marynarka), Czad, Ekwador, Niger, Nigeria, Meksyk, Gabon i Irak

ERC 90 Sagaie jest bojowym wozem rozpoznawczym produkcji francuskiej. Jest produkowany od roku 1984.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1970 roku Renault i Panhard zaczęli rywalizację podczas przetargu na kołowy wóz rozpoznawczy ogłoszony przez armię francuską. Panhard, mimo swego doświadczenia w budowie samochodów pancernych (np. AML) przegrał. Lecz wyniósł naukę z przetargu i zbudował opancerzony wóz rozpoznawczy (ERC - Engine de Reconnaissance Canon) oraz transporter opancerzony VCR (VCR - Véhicule de Combat a Roues) bazując na sześciokołowym podwoziu wykorzystującym seryjne opony, który był pojazdem specjalnie dla rynku trzeciego świata.

ERC był gotowy w roku 1977, armia francuska poddała go testom w latach 1978-1980. Rezultatem okazał się nowy wóz ERC z armatą szybkostrzelną 90 mm F4 firmy GIAT i nazwano go ERC 90 Sagaie (sagaie – oszczep). Razem z wozem dostarczonym na uzbrojenie armii w 1984 zaprezentowano też wersję Sagaie 2 z silnikami wysokoprężnymi XD3T. Istnieje również bardzo nikle rozpowszechniona wersja z 20 mm działem przeciwlotniczym. Od 1985 wóz posiada rakiety SATCP.

Kolejnymi wozami serii ERC są: Lynx (produkowanym przez Hispano-Suiza), Kriss, Serval, Guepard, Mangouste i Lanza. Pierwszą sprzedażą poza Francję która użytkuje obecnie 192 sztuki tego pojazdu był zakup 60 wozów przez Meksyk. Obecnie użytkują go: Francja, Argentyna (Marynarka), Czad, Ekwador, Niger, Nigeria, Meksyk, Gabon i Irak.

Użycie[edytuj | edytuj kod]

Wóz w Armee de Terre jest używany w siłach szybkiego reagowania. Działo strzela pociskami kumulacyjnymi (HE, HEAT) oraz pociskami podkalibrowymi stabilizowanymi brzechwowo (APFSDS) którymi można przebić pancerz o grubości 120 mm. Karabin kalibru 7,62 mm posiada 2000 naboi. Ten model ERC po zamontowaniu chrap może zostać pojazdem pływającym. Jeśli włączy się pędniki wodne to prędkość w wodzie wzrośnie do 9,5 km/h. W razie konieczności pojazd może podnieść środkową parę kół, choć może jeździć też na wszystkich.

Ten pojazd może być wyposażony w noktowizor, układ przeciwpożarowy i dalmierz laserowy lub system obronny ABC. Jeśli Sagaie ma być używany na pustyni można go wyposażyć w klimatyzację i system nawigacji satelitarnej. Obecnie pracuje się nad nową wersją tego pojazdu.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]