Przejdź do zawartości

Ed Wood (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ed Wood
Gatunek

dramat biograficzny

Data premiery

28 września 1994
9 czerwca 1995 (Polska)

Kraj produkcji

Stany Zjednoczone

Język

angielski

Czas trwania

127 minut

Reżyseria

Tim Burton

Główne role

Johnny Depp
Martin Landau
Sarah Jessica Parker
Patricia Arquette
Bill Murray

Muzyka

Howard Shore

Produkcja

Denise Di Novi
Tim Burton

Wytwórnia

Touchstone Pictures

Dystrybucja

Buena Vista Pictures Distribution

Ed Woodamerykański film biograficzny z 1994 roku, wyreżyserowany przez Tima Burtona, powstały na podstawie książki Rudolpha Greya.

Treść

[edytuj | edytuj kod]

Bohaterem tego czarno-białego filmu jest Ed Wood (Johnny Depp), filmowiec uważany za najgorszego reżysera w historii kina. Burton odtwarza okoliczności powstania trzech filmów Wooda: Glen czy Glenda, Narzeczona potwora i Plan 9. Koncentruje się na ukazaniu przyjaźni łączącej Wooda z Bélą Lugosim (Martin Landau), niegdysiejszą wielką gwiazdą horrorów, specjalistą od ról Draculi. Wood w latach 50. obsadzał Lugosiego w swoich filmach, kręconych za niewielkie pieniądze dziełkach klasy „B”. Reżyser zgromadził wokół siebie ekipę ekstrawaganckich aktorów i filmowców, a jego dzieła charakteryzowały się kiczowatością i warsztatową nieporadnością, jednak nie sposób odmówić mu było pasji – filmy realizował mimo miażdżących recenzji i notorycznych problemów finansowych.

Nagrody

[edytuj | edytuj kod]
  • Obraz zdobył dwa Oscary. Statuetkę dla najlepszego aktora w roli drugoplanowej odebrał Martin Landau, drugą uhonorowano charakteryzację.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]