Edubuntu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edubuntu
Logo Edubuntu
Logo programu
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent

Canonical Ltd

Architektura

i386, AMD64, PowerPC

Pierwsze wydanie

5.10 / 13 października 2005

Aktualna wersja

Edubuntu 23.10 (Mantic Minotaur) / 12 października 2023; ponad 4 miesiące temu

Jądro

Monolityczny

Środowisko pracy

GNOME

Licencja

GNU GPL

Wersja Live

T dostępna

Strona internetowa

Edubuntudystrybucja Linuksa przeznaczona do użycia podczas zajęć szkolnych. Jest to gałąź dystrybucji Ubuntu z preinstalowanym oprogramowaniem Linux Terminal Server Project oraz szeregiem innych aplikacji użytkowych i edukacyjnych: GCompris, KDE Edutainment Suite, Tux4Kids, Schooltool Calendar i LibreOffice. Pierwsze wydanie dystrybucji pojawiło się 13 października 2005 i zbiegło z wydaniem Ubuntu 5.10 Breezy Badger – kolejne również będą równoległe. Mottem Edubuntu jest „Linux dla młodych istot ludzkich” (ang. „Linux for young human beings”).

Edubuntu jest tworzone przy współpracy z nauczycielami i inżynierami z całego świata. Celem dystrybucji jest aby nauczyciel – z niewielką wiedzą i umiejętnościami technicznymi – mógł urządzić laboratorium komputerowe albo środowisko nauczania przez Internet w mniej niż godzinę, po czym łatwo administrować całym projektem bez szczegółowej wiedzy nt. systemu Linux.

Najważniejsze cechy osiągnięte przy projektowaniu Edubuntu to:

  • scentralizowane zarządzanie konfiguracją, kontami użytkowników (uczniów), zadaniami oraz łatwość pracy zespołowej w klasie
  • zebranie razem najlepszego zestawu wolnego oprogramowania oraz edukacyjnych materiałów w formie elektronicznej.

Dystrybucja Edubuntu korzysta z Ubuntu jako bazy systemu operacyjnego i „cienkiego klientaLinux Terminal Server Project, jak również zawiera aplikacje odpowiednie do nauki uczniów w wieku 6–18 lat. Poprzez niewielkie wymagania co do platformy komputerowej pozwala wykorzystać istniejące pracownie ze starszymi maszynami lub zakupić tańsze, mniej wydajne komputery.

Według oficjalnej witryny „Edubuntu zawiera najlepsze tłumaczenia językowe i dostępność składników, jakie oferuje społeczeństwo Wolnego Oprogramowania, co pozwala na użycie systemu przez największą liczbę ludzi jak to możliwe”. Dystrybucja Edubuntu jest darmowa i nigdy nie będzie obciążona kosztami zakupu.

Najnowsza wersja systemu 23.10 została wydana 12 października 2023 roku pod nazwą „Mantic Minotaur”[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Edubuntu 23.10 Released, Ubuntu Community Hub, 12 października 2023 [dostęp 2023-12-23] (ang.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]