Edubuntu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Edubuntu
Rodzina systemów operacyjnych GNU/Linux
Ilustracja
Interfejs użytkownika
Producent Canonical Ltd
Architektura i386, AMD64, PowerPC
Pierwsze wydanie 5.10 / 13 października 2005
Aktualna wersja Edubuntu 14.04 (Trusty Tahr) / 17 kwietnia 2014; ponad 7 lat temu
Jądro Monolityczny
Środowisko pracy GNOME
Licencja GNU GPL
Wersja Live T dostępna
Edubuntu w serwisie distrowatch.com
Strona internetowa

Edubuntudystrybucja Linuksa przeznaczona do użycia podczas zajęć szkolnych. Jest to gałąź dystrybucji Ubuntu z preinstalowanym oprogramowaniem Linux Terminal Server Project oraz szeregiem innych aplikacji użytkowych i edukacyjnych: GCompris, KDE Edutainment Suite, Tux4Kids, Schooltool Calendar i LibreOffice. Pierwsze wydanie dystrybucji pojawiło się 13 października 2005 i zbiegło z wydaniem Ubuntu 5.10 Breezy Badger – kolejne również będą równoległe. Mottem Edubuntu jest „Linux dla młodych istot ludzkich” (ang.Linux for young human beings”).

Edubuntu było tworzone przy współpracy z nauczycielami i inżynierami z całego świata. Celem dystrybucji jest aby nauczyciel – z niewielką wiedzą i umiejętnościami technicznymi – mógł urządzić laboratorium komputerowe albo środowisko nauczania przez Internet w mniej niż godzinę, po czym łatwo administrować całym projektem bez szczegółowej wiedzy nt. systemu Linux.

Najważniejsze cechy osiągnięte przy projektowaniu Edubuntu to:

  • scentralizowane zarządzanie konfiguracją, kontami użytkowników (uczniów), zadaniami oraz łatwość pracy zespołowej w klasie
  • zebranie razem najlepszego zestawu wolnego oprogramowania oraz edukacyjnych materiałów w formie elektronicznej.

Dystrybucja Edubuntu korzysta z Ubuntu jako bazy systemu operacyjnego i „cienkiego klientaLinux Terminal Server Project, jak również zawiera aplikacje odpowiednie do nauki uczniów w wieku 6-18 lat. Poprzez niewielkie wymagania co do platformy komputerowej pozwala wykorzystać istniejące pracownie ze starszymi maszynami lub zakupić tańsze, mniej wydajne komputery.

Według oficjalnej witryny „Edubuntu zawiera najlepsze tłumaczenia językowe i dostępność składników, jakie oferuje społeczeństwo Wolnego Oprogramowania, co pozwala na użycie systemu przez największą liczbę ludzi jak to możliwe”. Dystrybucja Edubuntu jest darmowa i nigdy nie będzie obciążona kosztami zakupu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]