Edward de Bono

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Edward de Bono
Edward Charles Francis Publius de Bono
Ilustracja
Edward Charles Francis Publius de Bono
Data i miejsce urodzenia

19 maja 1933
Malta

Data i miejsce śmierci

9 czerwca 2021
Malta

Zawód, zajęcie

psycholog, lekarz

Narodowość

maltańska

Tytuł naukowy

profesor

Alma Mater

St Edward’s College (Bormla)

Strona internetowa

Edward Charles Francis Publius de Bono (ur. 19 maja 1933[1] na Malcie, zm. 9 czerwca 2021 tamże[2]) – maltański psycholog i lekarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się na Malcie. Studiował w St Edward’s College w Bormli. Studia medyczne ukończył na Uniwersytecie Maltańskim. Następnie był stypendystą w kolegium Christ Church w Oxfordzie, gdzie uzyskał tytuł magistra (MA) w dziedzinach filozofii i fizjologii[3]. Stopień doktora nauk medycznych zdobył w Trinity College w Cambridge[3]. Jest światowym autorytetem w bezpośrednim nauczaniu tzw. „myślenia twórczego” oraz twórcą określenia „lateral thinking” (myślenie „w bok”, czyli w poprzek stereotypom).

Prowadził odczyty i wykłady w 57. krajach świata, był wykładowcą na Harvardzie, Uniwersytecie Londyńskim, Oksfordzkim i w Cambridge. Upowszechniane przez niego metody weszły do programu szkolnego w niektórych krajach, są także stosowane przez potężne międzynarodowe korporacje takie jak NTT, Exxon, Shell, DuPont, IBM. Jest autorem ponad 70. książek przetłumaczonych na 38 języków świata, w tym polski, chiński, koreański, japoński, arabski, hebrajski, a także wszystkie języki zachodnioeuropejskie. Najbardziej znane pozycje to: Myślenie lateralne oraz Sześć kapeluszy myślowych.

W 1992 Uniwersytet Maltański utworzył we współpracy z profesorem Instytut Myślenia Twórczego i Innowacji Edwarda de Bono (The Edward de Bono Institute for Creative Thinking and Innovation) zajmujący się obszarami takimi jak: kreatywność, zarządzanie innowacjami, przedsiębiorczość, foresight[4].

W 2005 był nominowany do Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych[3].

Publikacje książkowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Notice de personne "De Bono, Edward (1933-....)". Bibliothèque nationale de France. [dostęp 2016-06-02]. (fr.).
  2. Father of lateral thinking, Edward de Bono, has died
  3. a b c The de Bono Group, LLC. debonogroup.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-02-24)]. (ang.) [dostęp 2016-02-16]
  4. L.-Università ta' Malta, About us – The Edward de Bono Institute for Creative Thinking & Innovation [online], L-Università ta' Malta [dostęp 2021-06-10] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]