DuPont

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
E. I. du Pont de Nemours and Company
Ilustracja
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Wilmington, Delaware

Data założenia

1802

Forma prawna

spółka publiczna

Zatrudnienie

63 tys. osób (2014)[1]

ISIN

US2635341090

Symbol akcji

NYSE: DD

Dane finansowe
Przychody

34,723 mld USD (2014)[1]

Wynik operacyjny

4,991 mld USD (2014)[1]

Wynik netto

3,636 mld USD (2014)[1]

Aktywa

49,876 mld USD (2014)[1]

Kapitał własny

13,378 mld USD (2014)[1]

brak współrzędnych
Strona internetowa

E. I. du Pont de Nemours and Company, szerzej znany jako DuPont – jeden z największych koncernów chemicznych na świecie. Spółka publiczna notowana na New York Stock Exchange. Firma została założona w czerwcu 1802 roku i zajmowała się produkcją czarnego prochu.

Jej założycielem był Éleuthère Irénée du Pont de Nemours, syn Pierre’a Samuela – najpierw osobistego sekretarza króla Stanisława Poniatowskiego, a później długoletniego sekretarza Komisji Edukacji Narodowej.

Firma rozwijała się w Brandywine Creek niedaleko Wilmington w amerykańskim stanie Delaware. DuPont rozwijał się przez cały XIX wiek, inwestując w przemysł chemiczny. Złota era tego koncernu nastała w XX wieku. Jego naukowcy jako pierwsi wytworzyli takie materiały jak nylon, teflon oraz kevlar. Swój sukces może zawdzięczać komisarzowi ds. leków w USA, Harry’emu J. Anslingerowi, korzystającemu ze wsparcia magnata prasy brukowej Williama Randolpha Hearsta, który rozpętał masową histerię na temat marihuany, całkowicie delegalizując konopie – roślinę włóknistą o wszechstronnym zastosowaniu. Anslinger działał na zlecenie spółki DuPont, która widziała realne zagrożenie dla swojego rozwoju w konopiach[2].

DuPont był jednym z liderów rewolucji w materiałach polimerowych.

Wynalazcy pracujący dla firmy DuPont[edytuj | edytuj kod]

Produkty wynalezione i opatentowane przez DuPont[edytuj | edytuj kod]

Oskarżenia[edytuj | edytuj kod]

Spółka jest oskarżana za choroby pracowników powstałe w wyniku kontaktu z substancjami używanymi przy produkcji teflonu oraz o wywieranie złego wpływu na środowisko[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]