Egina (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Egina
Ilustracja
Widok na port w Eginie
Kontynent Europa
Państwo  Grecja
Akwen Morze Egejskie
Powierzchnia 87,41 km²
Populacja (2001)
• liczba ludności
• gęstość

13 552
155 os./km²
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Egina
Egina
Ziemia37°44′20,26″N 23°29′10,93″E/37,738960 23,486370
Mapa wyspy

Egina (gr. Αίγινα, Ejina) – wyspa grecka w Zatoce Sarońskiej, należąca do archipelagu Wysp Sarońskich.

Leży w administracji zdecentralizowanej Attyka, w regionie Attyka, w jednostce regionalnej Wyspy, w gminie Egina.

Według mitologii greckiej, nazwa wyspy pochodzi od imienia nimfy Ajginy (Egina, Aegina), córki boga Asoposa, uwiedzionej przez Zeusa, który zabrał ją na wyspę Aeginy, zmieniając jej nazwę. Nimfa urodziła mu syna Ajakosa (Eak), pierwszego króla wyspy i dziadka sławnego trojańskiego bohatera Achillesa. Ajakos na cześć matki przywrócił wyspie nazwę Aegina. Znaleziska archeologiczne odkopane w Kolonie (niedaleko stolicy wyspy) datowane na 3000 r. p.n.e. udowadniają, że wyspa była zamieszkana już w okresie neolitycznym. Następnymi władcami byli Minojczycy, a po nich Dorowie. Sława wyspy eksplodowała w VII i VI wieku p.n.e., gdy jej siły morskie sięgnęły zenitu swego rozwoju, handel był mocną stroną, rozszerzał się nawet do Egiptu i Fenicji, ponieważ Egina była pierwszą częścią Grecji, a nawet Europy, gdzie zaczęto produkować monety. Ateńczycy w 459 p.n.e. zaatakowali Eginę i rozebrali mury miasta poddając je swojej flocie – był to koniec świetności wyspy.

Wyspa wniosła duży wkład w wojnę o niepodległość Grecji przeciwko Imperium Osmańskiemu.

Obecnie Egina słynie nie tylko z bardzo smacznych orzechów pistacjowych, ale również winogron, oliwek, fig i migdałów. Wyroby ceramiczne wyspy są także wspaniałym zakupem. Każdego roku na wyspie mają miejsce różne wydarzenia kulturalne, szczególnie w sezonie odbywają się liczne koncerty, festiwale, wystawy oraz rejsy jachtem. Dla podróżujących Egina jest wspaniałym punktem do odwiedzania innych Wysp Sarońskich. Egina posiada dogodne połączenia z Pireusem (podróż promem to 1,5 godzinny rejs, wodolotem 45 minut).

Głównym miastem wyspy jest miasto Egina leżące na północnym zachodzie wyspy. Wśród godnych odwiedzenia miejsc można śmiało wymienić urokliwy port, czy też najstarsze w Grecji Muzeum Archeologiczne. W Eginie mieszkał też Joanis Kapodistrias, pierwszy przywódca niepodległej Grecji. Na północ od portu znajduje się wzgórze nazywane Kolona. W domu na Eginie Nikos Kazandzakis napisał swoją najsłynniejszą powieść Grek Zorba[potrzebny przypis].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]