Helena Romanowa (1882-1957)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Elena Władimirowna Romanowa)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Helena Władimirowna Romanowa
Ilustracja
wielka księżna
Dynastia Romanowowie
Data urodzenia 17 stycznia 1882
Miejsce urodzenia Carskie Sioło
Data śmierci 13 marca 1957
Miejsce śmierci Ateny
Ojciec Włodzimierz Romanow
Matka Maria Mecklenburg-Schwerin
Mąż Mikołaj (książę Grecji i Danii)
Dzieci Olga,
Elżbieta,
Marina
Helena, księżna Grecji i Danii

Helena Władimirowna Romanowa (ur. 17 stycznia 1882 w Carskim Siole, zm. 13 marca 1957 w Atenach) – wielka księżna Rosji, księżna Grecji i Danii.

Wielka księżna Helena była córką wielkiego księcia Włodzimierza Aleksandrowicza i Marii Mecklenburg-Schwerin. Helena i jej trzej bracia, Cyryl, Borys i Andrzej, mieli angielską niańkę i język angielski był ich pierwszym językiem.

Wielka księżna Helena

Wielka księżna początkowo była zaręczona z Maksymilianem Badeńskim, ale później Maksymilian wycofał się. Małżeństwo Helenie w 1900 roku zaproponował książę grecki Mikołaj, jednak wielka księżna Maria była niechętna poślubienia jej córki przez młodszego syna, niezbyt bogatego i bez perspektyw objęcia przez niego tronu. Matka Heleny w końcu uległa nie mając już nadziei na znalezienie lepszej oferty małżeńskiej. Mikołaj i Helena pobrali się w 1902, mieli trzy córki:

Rodzina została dotknięta zamieszaniem, które wywołała rewolucja rosyjska z 1917 roku i później w Grecji, która stała się republiką przez co rodzina musiała udać się do Francji na pewien czas.

Na emigracji wielka księżna Helena zaangażowała się w prace dobroczynną dla rosyjskich wygnańców, szczególnie dzieci. Książęca rodzina żyła na wygnaniu skromnie, skończyły się dochody napływające z Rosji. Bogaty zbiór klejnotów wielkiej księżnej Heleny, jak również własny materiał ilustracyjny Mikołaja, były źródłami ich dochodów.

Wielka księżna Helena owdowiała w 1938 roku, kiedy książę Mikołaj zmarł nagle na atak serca. Powróciła do Grecji przed II wojną światową, gdzie zmarła w 1957 roku.