Emanuel Schikaneder

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Emanuel Schikaneder

Emanuel Schikaneder właściwie Johann Joseph Schickeneder (ur. 1 września 1751 w Straubing, zm. 21 września 1812 w Wiedniu) – człowiek teatru, pisarz i dramaturg pochodzenia bawarskiego, mason działający na terenie Austrii.

Zaczął karierę jako aktor małej podróżującej spółki wykonującej improwizowaną farsę i piosenkę. W wieku 22 napisał i zagrał główną rolę w swojej pierwszej operetce. 5 lat później był kierownikiem własnego zespołu. Jego repertuar obejmował sztuki Gottholda Ephraima Lessinga, Goethego i Pedro Calderóna. Szczególne uznanie zdobył grając role szekspirowskie, zwłaszcza Hamleta. Zespół również wykonał farsy i Singspiele (operetki). Jego rosnące zainteresowanie teatrem muzycznym doprowadziło go w 1780 do poznania rodziny Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Najbardziej znany jest jako twórca libretta opery czy bardziej szczegółowo singspielu Czarodziejski flet z muzyką Mozarta, w której światowej prapremierze w 1791 w Wiedniu Schikaneder grał rolę Papagena. Finansowy sukces uzyskany za sprawą tej opery sprawił, że mógł on później w 1801 zbudować własny teatr w Wiedniu.

W wyniku zawieruchy wojennej początku XIX wieku Emanuel Schikaneder stracił fortunę i zmarł w biedzie w 1812.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]