Emily Brontë

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Portret Emily Brontë autorstwa jej brata Branwella

Emily Jane Brontë (ur. 30 lipca 1818 w Thornton, West Yorkshire, zm. 19 grudnia 1848 w Haworth) – angielska pisarka i poetka. Autorka Wichrowych Wzgórz.

Życiorys[edytuj]

Emily wychowywała się na plebanii w Haworth wraz z bratem Patrickiem Branwellem i siostrami: Anne, Charlotte, Marią oraz Elizabeth. Była silnie związana z Anne, Charlotte i Patrickiem. Jej siostry, Maria i Elizabeth, zmarły na gruźlicę po pobycie na pensji w Cowan Bridge - Maria 6 maja 1825, a Elżbieta 15 czerwca tegoż roku. Od wczesnych lat młodości pisała utwory poetyckie i opowiadania. Z tego okresu zachowały się nieliczne wiersze. W roku 1846 Charlotte wydała zbiór poezji, których autorstwo przypisała także siostrom. Wszystkie pod męskimi pseudonimami (Poems by Currer, Ellis and Acton Bell). Emily nazwała się Ellis Bell.

W 1835 Emily i Charlotte wyjechały do szkoły w Roe Head, by przygotowywać się do jedynego dostępnego im zawodu - jako ubogie córki pastora mogły zostać tylko guwernantkami. Emily już po kilku miesiącach wróciła, a na jej miejsce pojechała Anne. Emily w tym czasie zajmowała się domem i uczyła się sama. W 1837 zaczęła pracować jako nauczycielka w szkole w Law Hill. Nie wiadomo, ile spędziła tam czasu.

Wraz z siostrami chciała na plebanii założyć pensję. By zdobyć odpowiednie kwalifikacje, 8 lutego 1842 pojechała wraz z Charlotte do Brukseli. Wyjazd sfinansowała ciotka Branwell, kuzynka matki, która opiekowała się rodzeństwem po jej śmierci. Po kilku miesiącach przełożona pensji, madame Heger, zaproponowała siostrom posady nauczycielek (Charlotte uczyła języka angielskiego, a Emily muzyki). Mogły dzięki temu kontynuować naukę, dostając za pracę mieszkanie i wyżywienie. Wróciły do Haworth 8 listopada 1842 na pogrzeb ciotki.

W 1847 roku Emily Brontë napisała swoją jedyną powieść – pełne pasji Wichrowe Wzgórza (Wuthering Heights), które na stałe weszły do kanonu literatury angielskiej i zostały wielokrotnie sfilmowane. Książka nie spotkała się jednak z dużym uznaniem wiktoriańskich krytyków. Określono ją jako brutalną i kontrowersyjną.

Emily nie cieszyła się dobrym zdrowiem - zmarła na gruźlicę płuc na plebanii w Haworth w wieku 30 lat.

Popularność zyskuje teoria, że wszystkie książki, których autorstwo przypisuje się siostrom Brontë napisała Charlotte, a Emily i Anne nie miały talentu literackiego i nie mogły być autorkami powieści stanowiących klasykę gatunku. Najstarsza siostra przypisując pozostałym autorstwo powieści, chciała zabezpieczyć je materialnie na wypadek śmierci ojca. Teoria tym bardziej prawdopodobna, że nie zachował się rękopis "Wichrowych Wzgórz" (a ci, którzy go widzieli twierdzili zgodnie, że był pisany ręką Charlotte)[1]. Ponadto, sama Emily przyznała w korespondencji: "(...) moje organy językowe cechuje godna pożałowania ułomność, która czyni mnie równie słabą w pisaniu, jak i w mówieniu".[2]

Bibliografia[edytuj]

  • Anna Przedpełska-Trzeciakowska: Na plebanii w Haworth. Dzieje rodziny Bronte. Prószyński i S-ka, Sierpień 1998. ISBN 83-7180-233-1.
  • Eryk Ostrowski: Charlotte Bronte i jej siostry śpiące. MG, 2012. ISBN 9788377791486.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. na podst. E. Ostrowski :"Charlotte Bronte i jej siostry śpiące", 2012 r.
  2. za: E. Ostrowski, "Charlotte Bronte i jej siostry śpiące",2012 r. str. 298.

Linki zewnętrzne[edytuj]