Emily Carr

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Emily Carr
Ilustracja
Emily Carr
Data i miejsce urodzenia

13 grudnia 1871
Victoria

Data i miejsce śmierci

2 marca 1945
Victoria

Dziedzina sztuki

Malarstwo, pisarstwo

Epoka

Ekspresjonizm

Muzeum artysty

Vancouver Art Gallery

Strona internetowa
Obraz Odds and Ends

Emily Carr (ur. 13 grudnia 1871, zm. 2 marca 1945) – kanadyjska malarka i pisarka. Urodziła się w Victorii (Kolumbia Brytyjska), a po śmierci rodziców w 1890 przeprowadziła się do San Francisco, gdzie rozpoczęła studia artystyczne. W 1899 wyjechała do Anglii, gdzie kontynuowała studia na Westminster School of Art w Londynie oraz różnych szkołach w Kornwalii, Bushey, Hertfordshire, San Francisco. W 1910 przez rok studiowała sztukę na Akademii Colarossiego w Paryżu. Potem wróciła do Kolumbii Brytyjskiej.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

E. Carr malowała głównie naturę i motywy z kultury Indian kanadyjskich. Rozgłos zdobyła w 1927 roku, kiedy jej prace zostały wystawione w Kanadyjskiej Galerii Narodowej, wcześniej jej dzieła były niezauważane. Napisała kilka książek (w tym Klee Wyck, The Book of Small).

Carr dużą część swej twórczości poświęciła na malarski zapis historii i kultury plemion indiańskich wybrzeża zachodniego Pacyfiku. Pływała po cieśninach i fiordach wyspy Vancouver oraz w kierunku Haida Gwaii, robiąc szkice i obrazy olejne starych wiosek indiańskich oraz życia ich mieszkańców. Szczególnym zainteresowaniem malarki były totemy indiańskie.

Stała kolekcja jej prac znajduje się w Vancouver Art Gallery i Muzeum Prowincjonalnym w Victorii. Jedna z głównych szkół artystycznych w Vancouver nosi jej imię (Emily Carr Art College).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]