Escada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Escada
Data założenia 1976[1]
Lokalizacja  Niemcy
Siedziba Monachium
Prezes Megha Mittal
Branża handel detaliczny
Produkty odzież
Strona internetowa

Escadaniemiecka firma odzieżowa i międzynarodowa grupa modowa zajmująca się szyciem luksusowych ubrań dla kobiet, powstała w 1976 roku w Monachium. Firma jest obecna w około 60 różnych krajach. Jej głównymi rynkami zbytu są: Ameryka Północna, wschodnia i zachodnia Europa oraz Azja[2].

Firma szybko się wyróżniała się swoimi projektami - charakterystyczne kreacje prezentujące nietypowe kombinacje kolorów i wzorów.

W trakcie swojej międzynarodowej ekspansji, Escada weszła na giełdę w 1986 roku. W 1994 roku firma uruchomiła wytwórnię Sport Escada, stworzyła własną kolekcję akcesoriów, w tym torby i buty.

W 2007 r. artysta Stefan Szczęsny stworzył nową kolekcję Escada w Saint-Tropez (Francja).

Od lipca 2008 roku, Bruno Salzer odpowiedzialny jest za projekty, marketing i sprzedaż. W dniu 11 sierpnia 2009 roku Escada ogłosiła upadłości. W listopadzie tego samego roku spółkę wykupił na własność Megha Mittal, obecnie pełni funkcję prezesa firmy. Natomiast właścicielem i dyrektorem zarządu jest jego syn Lakshmi Mittal[1].

Obecnie Escada składa się z trzech segmentów: Moda ESCADA Couture i Escada Sport, akcesoria (torby, buty i drobne wyroby ze skóry) oraz licencje (zapachy, okularów i odzieży dla dzieci).

Na wybiegach kreacje Escady prezentowały m.in.: Laetitia Casta, Cindy Crawford, Iman, Tyra Banks, Carla Bruni, Naomi Campbell, Gail Elliott, Linda Evangelista, Yasmeen Ghauri, Bridget Hall, Eva Herzigova, Liya Kebede, Yasmin Le Bon, Elle Macpherson, Karen Mulder, Carolyn Murphy, Tatjana Patitz, Agnieszka Martyna, Anja Rubik i Emilia Nawarecka.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. a b History (ang.). Escada. [dostęp 2014-07-01].
  2. Escada

Linki zewnętrzne[edytuj]