Etizolam

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Etizolam
Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki Niepodpisana grafika związku chemicznego; prawdopodobnie struktura chemiczna bądź trójwymiarowy model cząsteczki
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny C17H15ClN4S
Masa molowa 342,85 g/mol
Identyfikacja
Numer CAS 40054-69-1
PubChem 3307[1]
Podobne związki
Podobne związki benzodiazepiny
Klasyfikacja medyczna
ATC N05BA19

Etizolamorganiczny związek chemiczny z grupy tienodiazepin. Wykazuje działanie przeciwlękowe, nasenne, przeciwdrgawkowe, uspokajające i zwiotczające mięśnie szkieletowe.

Wskazania[edytuj | edytuj kod]

  • Krótkotrwałe leczenie bezsenności.
  • Krótkotrwałe leczenie niepokoju lub ataków paniki, jeśli wymagane są benzodiazepiny.

Działania niepożądane[edytuj | edytuj kod]

Rzadko
Bardzo rzadko

Tolerancja, uzależnienie i objawy odstawienne[edytuj | edytuj kod]

Nagłe odstawienie etizolamu może objawić się wystąpieniem objawów nagłego odstawienia benzodiazepin, włączając bezsenność z odbicia.

Przeciwwskazania i zachowanie należytej ostrożności[edytuj | edytuj kod]

Benzodiazepiny wymagają szczególnej ostrożności, jeżeli są stosowane w podeszłym wieku, w czasie ciąży, u dzieci, alkoholików lub narkomanów oraz przez osoby chore psychicznie. Etizolam należy stosować wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Interakcje[edytuj | edytuj kod]

Itrakonazol i fluwoksamina spowalniają eliminację etizolamu z organizmu, co prowadzi do jego kumulacji i zwiększenie jego efektów farmakologicznych. Karbamazepina przyspiesza metabolizm etizolamu, przez co zmniejsza jego efekty farmakologiczne.

Stan prawny[edytuj | edytuj kod]

W Polsce sprzedaż etizolamu nie jest regulowana (tzw. szary rynek), jego status prawny jest tym samym taki, jak w przypadku research chemicals. Nie znajduje się on w wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej[3], nie jest ujęty w załącznikach ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii[4] oraz nie jest klasyfikowany jako prekursor narkotykowy przez Unię Europejską[5]. Projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 2012 roku (termin zgłaszania uwag minął 8 października 2012), nie przewiduje dodania etizolamu do listy substancji narkotycznych[6]. Podobna sytuacja ma miejsce w zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 2015 roku[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.