Eugenia Rzymska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Święta
Eugenia z Rzymu
Ευγενια
święta mniszka
męczennica
Saint Eugenia.jpg
Data urodzenia koniec II wieku
Aleksandria
Data śmierci ok. 262
Rzym
Czczony przez Kościół katolicki, prawosławny
Wspomnienie 25 grudnia (kat.)
24 grudnia (praw. według kal. jul.)
6 stycznia (praw. według kal. greg.)
Atrybuty ciemne mnisze szaty i krzyż w dłoniach
Męczeństwo św. Eugenii i współtowarzyszy w Rzymie.

Eugenia, męczennica rzymska, również Eugenia z Rzymu, gr. Ευγενια, cs. Prepodobnomuczenica Jewgienija Rimskaja (zm. ok. 262) – mniszka, męczennica, święta Kościoła katolickiego i prawosławnego.

Żywot świętej[edytuj]

Eugenia była Rzymianką, córką zarządcy Aleksandrii św. Filipa i jego żony św. Klaudii, osobą bardzo zdolną i pojętną. Była też piękną kobietą, co sprawiało, że wielu mężczyzn ubiegało się o jej rękę, lecz ona „miłując czystość i unikając małżeństwa”, wszystkim odmawiała.

Według legendy pewnego razu Eugenia przypadkowo przeczytała list apostoła Pawła i zapałała miłością do Chrystusa. Postanowiła poświęcić się służbie Bogu. W tamtych czasach mnichem mógł zostać jedynie mężczyzna, więc założyła męskie szaty i wraz z dwoma służącymi - Protem i Joakintem, udała się do jednego z monasterów w Egipcie. Poprosiła zamieszkującego tam biskupa Elipiusza, aby udzielił im chrztu. Złożyła śluby zakonne i zamieszkała w niewielkiej wspólnocie.

W monasterze stała się wzorem pokory i świętości życia, podobno obdarzona była też darem uzdrawiania.

Trzy lata później, po śmierci igumena, została przełożoną wspólnoty. Gdy kierowała klasztorem, oskarżono ją o niemoralność, lecz oczyściła się z zarzutów, ujawniając swoją prawdziwą płeć. Odwiedziła również swych rodziców i nawróciła ich na chrześcijaństwo.

Po śmierci ojca Eugenia wraz z matką udała się do Rzymu i tam nawracała mieszkańców na chrześcijaństwo, działając głównie w środowisku kobiet.

Za swe przekonania została ścięta mieczem około 262 roku. Pochowano ją w Rzymie na cmentarzu Aproniana przy Via Latina.

Kult[edytuj]

Eugenia Rzymska czczona jest głównie przez Cerkiew prawosławną, która wspomina świętą mniszkę 24 grudnia/6 stycznia[1], tj. 6 stycznia według kalendarza gregoriańskiego.

Jej wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 25 grudnia[2].

W ikonografii Eugenia przedstawiana jest zwykle w ciemnych szatach mniszki z krzyżem w ręku. Na niektórych wizerunkach obiema rękoma błogosławi.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. podwójne datowanie
  2. Święta Eugenia (ang.). Christian Catholic Online.

Bibliografia[edytuj]