Eugeniusz Waniek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eugeniusz Waniek
Data i miejsce urodzenia 28 października 1906
Ustrzyki Dolne
Data i miejsce śmierci 19 kwietnia 2009
Kraków
Narodowość polska
Dziedzina sztuki malarstwo, rysunek, grafika
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Eugeniusz Waniek (ur. 28 października 1906 w Ustrzykach Dolnych, zm. 19 kwietnia 2009 w Krakowie[1]) – polski malarz.

Grób artysty na cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Dzieciństwo i młodość spędził w Ustrzykach Dolnych. Studiował (od 1926) w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowniach Władysława Jarockiego, Teodora Axentowicza, Fryderyka Pautscha i Karola Frycza. Należał do grupy formistów polskich. W trakcie studiów związał się z Grupą Krakowską, z którą wystawiał w 1934 r. w Krzemieńcu (był ostatnim żyjącym członkiem tej grupy, którą opuścił z końcem 1934). Wówczas jego prace wysoko oceniał teoretyk sztuki i malarz Leon Chwistek. W drugiej połowie lat trzydziestych XX w. zajmował się wykonywaniem polichromii i dekoracją wnętrz. Po wybuchu II wojny światowej wstąpił do Armii Krajowej, w której działał do końca wojny pod pseudonimem Baśka. Rysował wywózkę ludności polskiej do Kazachstanu, dokumentował zabudowę, portretował mieszkańców: Polaków, Żydów, Ukraińców.

Od 1946 był pedagogiem Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, a w latach 1950-1977 wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki, był honorowym profesorem tej uczelni.

Miał kilkadziesiąt wystaw w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Biblioteki Narodowej w Warszawie. Mieszkał w Krakowie.

Jego dzieła są wykonane zarówno w stylu racjonalistycznym i kubistycznym. Za zasługi dla sztuki i kraju odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006)[2] i Cracoviae Merenti. Był honorowym obywatelem Ustrzyk Dolnych.

Był razem z fotografik Agatą Koszczan współtwórcą wystawy Mój Kraków z wiosny 2008 roku.

Od dnia 28 maja 2010 r. profesor Eugeniusz Waniek jest patronem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustrzykach Dolnych. Jego wizerunek odsłonięto na południowej ścianie gmachu.

Został pochowany w Alei Zasłużonych krakowskiego Cmentarza Rakowickiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eugeniusz Waniek nie żyje (pol.). Dziennik Polski, 21 kwietnia 2009. [dostęp 2009-04-21].
  2. W stulecie Profesora. Medal Gloria Artis dla Eugeniusza Wańka. dziennikpolski24.pl, 29 lipca 2006. [dostęp 2013-01-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]