Eugeniusz Waniek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eugeniusz Waniek
Data i miejsce urodzenia 28 października 1906
Ustrzyki Dolne
Data i miejsce śmierci 19 kwietnia 2009
Kraków
Narodowość polska
Dziedzina sztuki malarstwo, rysunek, grafika

Eugeniusz Waniek (ur. 28 października 1906 w Ustrzykach Dolnych, zm. 19 kwietnia 2009 w Krakowie[1]) – polski malarz.

Grób artysty na cmentarzu Rakowickim w Krakowie

Dzieciństwo i młodość spędził w Ustrzykach Dolnych. Studiował (od 1926) w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w pracowniach Władysława Jarockiego, Teodora Axentowicza, Fryderyka Pautscha i Karola Frycza. Należał do grupy formistów polskich. W trakcie studiów związał się z Grupą Krakowską, z którą wystawiał w 1934 r. w Krzemieńcu, (był ostatnim żyjącym członkiem tej grupy, którą opuścił z końcem 1934). Wówczas jego prace wysoko oceniał teoretyk sztuki i malarz Leon Chwistek. W drugiej połowie lat trzydziestych XX w. zajmował się wykonywaniem polichromii i dekoracją wnętrz. Po wybuchu II wojny światowej wstąpił do Armii Krajowej, w której działał do końca wojny pod pseudonimem Baśka. Rysował wywózkę ludności polskiej do Kazachstanu, dokumentował zabudowę, portretował mieszkańców: Polaków, Żydów, Ukraińców.

Od 1946 był pedagogiem Liceum Sztuk Plastycznych w Krakowie, a w latach 1950-1977 wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki, był honorowym profesorem tej uczelni.

Miał kilkadziesiąt wystaw w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Biblioteki Narodowej w Warszawie. Mieszkał w Krakowie.

Jego dzieła są wykonane zarówno w stylu racjonalistycznym i kubistycznym. Za zasługi dla sztuki i kraju odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2006)[2] i Cracoviae Merenti. Był honorowym obywatelem Ustrzyk Dolnych.

Był razem z fotografik Agatą Koszczan współtwórcą wystawy Mój Kraków z wiosny 2008 roku.

Od dnia 28 maja 2010 r. profesor Eugeniusz Waniek jest patronem Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ustrzykach Dolnych. Jego wizerunek odsłonięto na południowej ścianie gmachu.

Został pochowany w Alei Zasłużonych krakowskiego Cmentarza Rakowickiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Eugeniusz Waniek nie żyje (pol.). Dziennik Polski, 21 kwietnia 2009. [dostęp 2009-04-21].
  2. W stulecie Profesora. Medal Gloria Artis dla Eugeniusza Wańka. dziennikpolski24.pl, 29 lipca 2006. [dostęp 2013-01-13].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]