Przejdź do zawartości

Eukratydes I

Przejrzana
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Eukratydes I
Εὐκρατίδης
Ilustracja
Wizerunek Eukratydesa I na złotej monecie datowanej na okres jego panowania
Król greko-baktryjski
Okres

od ok. 170 p.n.e.
do ok. 145 p.n.e.

Poprzednik

Demetriusz II

Następca

Eukratydes II

Dane biograficzne
Data śmierci

ok. 145 p.n.e.

Złote 20 staterów Eukratydesa, największa złota moneta starożytności. Masa 169,2 g, średnica 58 mm

Eukratydes I (zm. ok. 145 p.n.e.) – król Baktrii panujący w latach ok. 170-145 p.n.e.

Władzę zdobył w drodze uzurpacji, ok. 171/170 roku p.n.e. obalając prawowitego władcę Demetriusza II[1]. Być może skorzystał z zaangażowania króla w kampanii na terenie Indii, na co wskazuje fragment dzieła rzymskiego historyka Justynusa, według którego Eukratydes walczył z "Demetriuszem królem Indów". Ponieważ jednak lata panowania obydwu władców pokrywają się tylko częściowo a Demetriusz II najprawdopodobniej nigdy nie zapuścił się poza linię Indusu, przyjmuje się pomyłkę Justynusa. Chodzi tu prawdopodobniej jednak o Menandra, którego okres rządów w większym stopniu pokrywa się z panowaniem uzurpatora. Możliwe, że Eukratydes pochodził z dynastii Seleucydów. Potwierdzeniem tego jest prowadzenie przez niego wojen z Partami, wrogami następców Antiocha II Theosa, które przyniosły jednak tylko straty terytorialne. Innym potwierdzeniem są znane z monet władcy imiona jego rodziców: Heliokles i Laodike, charakterystyczne dla dynastii Seleucydów. William Tarn ośmiela się nawet nazwać Eukratydesa krewnym Antiocha IV. Po powrocie z jednej z wypraw do Indii Eukratydesa spotkał tragiczny los. Został zamordowany przez własnego syna, choć William Tarn uważa, iż dokonał tego w zemście syn Demetriusza, co potwierdza opis potraktowania zwłok (zabójca przejeżdżał po nich rydwanem i porzucił bez pochówku).

Z Eukratydesem związana jest rozbudowa polis w Ajchanom (domniemana Aleksandria nad Oksusem), które na cześć króla przemianowano na Eukratideę[2]. Panowanie Eukratydesa jest okresem schyłkowym państwa Greków w Baktrii. Tuż po śmierci władcy jego następcy ulegli pod naporem koczowniczych plemion Yuezhi.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Anna Świderkówna, Hellenika. Wizerunek epoki od Aleksandra do Augusta, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 331, ISBN 978-83-01-15842-2, OCLC 750868194.
  2. Frantz Grenet, Claude Rapin. Alexander, Aï Khanum, Termez: Remarks on the Spring Campaign of 328. „Bulletin of the Asia Institute”. 12. s. 80-82. ISSN 0890-4464. (ang.). 

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Kalita S., Grecy w Baktrii i w Indiach. Wybrane problemy ich historii, Kraków 2005.
  • Tarn W., The Greeks in Bactria and India, 1984