Przejdź do zawartości

Diodotos I

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Diodotos I
Διόδοτος
Ilustracja
król greko-baktryjski
Okres

od ok. 250 p.n.e.
do 238 p.n.e.

Następca

Diodotos II

Dane biograficzne
Data śmierci

238 p.n.e.

Dzieci

Diodotos II

Moneta
moneta

Diodotos Isatrapa Baktrii z ramienia Seleucydów w połowie III w. p.n.e., po uniezależnieniu się założył królestwo Greko-Baktryjskie.

Dokładna data rewolty Diodotosa przeciwko Selucydom jest kwestią sporną, i u poszczególnych historyków waha się pomiędzy 256 p.n.e. a 239 p.n.e. Aktualnie jednak większość uczonych umiejscawia ją około 250 p.n.e. Oprócz mało wiarygodnych źródeł klasycznych znamy Diodotosa głównie z jego monet. Dzielą się one wyraźnie na trzy grupy. Do pierwszej należą monety bite w imieniu Antiocha II, z jego portretem na awersie i Apollem (bóstwem opiekuńczym dynastii Seleucydów) na rewersie. Na drugiej z nich, pozostawiając imię swojego suwerena, Diodotos zastąpił portret Antiocha II swoim, a przedstawienie Apolla na rewersie przedstawieniem Zeusa. W ten sposób Diodotos podkreślił swoje pretensje do niezależności, nie zrywając ostatecznie z Seleucydami. Na trzeciej grupie monet również imię Seleukidy jest zastąpione imieniem Diodotosa, co oznacza jego pełną niezależność. Stało się to gdzieś około 239 p.n.e./238 p.n.e. Niedługo potem Diodotos zmarł, pozostawiając władzę swojemu synowi Diodotosowi II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Osmund Bopearachchi: Diodotus. Encyclopædia Iranica. [dostęp 2010-06-20]. (ang.).
  • Stanisław Kalita, Grecy w Baktrii i w Indiach. Wybrane problemy ich historii, Edward Dąbrowa (oprac.), Kraków: Towarzystwo Wydawnicze „Historia Iagellonica”, 2005, ISBN 83-88737-92-9, OCLC 749696923.