Eve Kosofsky Sedgwick

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Eve Kosofsky Sedgwick
Ilustracja
Eve Kosofsky Sedgwick (2007)
foto: David Shankbone
Data i miejsce urodzenia 2 maja 1950
Dayton w stanie Ohio
Data śmierci 12 kwietnia 2009
Zawód historyk literatury

Eve Kosofsky Sedgwick (ur. 2 maja 1950 w Dayton w stanie Ohio w USA, zm. 12 kwietnia 2009) – amerykańska historyczka literatury, autorka książek o przełomowym wpływie na gender studies i teorię queer.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwentka Uniwersytetu Cornella, doktorat poświęcony powieści gotyckiej obroniła w roku 1975 na Uniwersytecie Yale. Wykładała literaturę m.in. w Hamilton College, na Uniwersytecie Bostońskim i w Amherst College oraz - do śmierci - filologię angielską na City University of New York.

Do najważniejszych prac Sedgwick należą Between Men: English Literature and Male Homosocial Desire (1985) oraz Epistemology of the Closet (1990). W Between Men wprowadza pojęcie "męskiego pragnienia homospołecznego", za pomocą którego analizuje klasyczne teksty literatury angielskiej od Szekspira po Dickensa. Więzi homospołeczne istnieją jej zdaniem zarówno między mężczyznami, jak i między kobietami. Jednak w przypadku kobiet istnieje ciągłość lub równoważność między relacjami homospołecznymi a homoseksualnymi (opisywane przez Adrienne Rich "lesbijskie kontinuum"), natomiast w przypadku mężczyzn te dwa typy relacji są sobie gwałtownie przeciwstawiane.

W Polsce do koncepcji Sedgwick nawiązują w swoich pracach Tomasz Basiuk i Błażej Warkocki.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Męskie pragnienie homospołeczne i polityka seksualności, przeł. Adam Ostolski, "Krytyka Polityczna" nr 9-10/2005 (fragment książki Between Men)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]