Ewingi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jezioro Ewingi
Ilustracja
przystań żeglarska w Zalewie
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Zalewo, Półwieś
Wysokość lustra 99 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 4,9 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

2,3 km
2,4 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

2 m
3 m
Objętość 0,0098 km³
Położenie na mapie Zalewa
Mapa konturowa Zalewa, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ewingi”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ewingi”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ewingi”
Położenie na mapie powiatu iławskiego
Mapa konturowa powiatu iławskiego, u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ewingi”
Położenie na mapie gminy Zalewo
Mapa konturowa gminy Zalewo, blisko centrum na lewo znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Jezioro Ewingi”
Ziemia53°50′14″N 19°35′02″E/53,837222 19,583889

Ewingi (Jezioro Zalewskie, niem. Ewing See) – jezioro morenowe położone na Pojezierzu Iławskim w województwie warmińsko-mazurskim w dorzeczu rzeki Iławki, w zlewni rzeki Drwęcy.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Ewingi jest płytkie i zamulone, brzegi wokół niego są niskie, słabo rozwinięte, podmokłe i porośnięte trzcinami. Długość wynosi 3650 m, szerokość 2450 m, powierzchnia 490 ha. Średnia głębokość 2 m[1]. Według Gustawa Leydinga jezioro miało niegdyś powierzchnię 525,32 ha[2].

Brzegi jeziora były zamieszkałe już od czasów pruskich. Świadczą o tym ślady położonych nad nim osad i znalezisk skarbów monet rzymskich i arabskich. W czasach krzyżackich jezioro stanowiło początek arterii wodnej poprzez Kanał Dobrzycki, Jeziorak, Iławkę i Drwęcę do Torunia. Po wybudowaniu Kanału Elbląskiego, w dawnym porcie w Zalewie cumowały barki towarowe i statki pasażerskie pływające do Iławy, Tardy, Elbląga, a nawet Gdańska[3].

Ekomarina[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2013 roku w Zalewie, na północno-wschodnim brzegu jeziora, została oddana do użytku Ekomarina Zalewo – nowoczesna, ekologiczna przystań żeglarska, przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. W jej skład wchodzą: całoroczny pomost pływający dla 18 jachtów, budynek z m.in. salą wykładową, mała wieża obserwacyjna, altana, budynek gospodarczy stacji podciśnieniowej do odbioru ścieków z jachtów, wiata na odpady, punkt awaryjnej naprawy jednostek i slip[4]. Średnia głębokość przy pomoście wynosi 1,2 m[5].

Zanieczyszczenia[edytuj | edytuj kod]

Wody jeziora są zanieczyszczone. Przez wiele lat pobliska garbarnia i duża chlewnia zrzucały do toni nieoczyszczone ścieki i gnojowicę co spowodowało eutrofizację zbiornika. Na jego dnie zalega warstwa toksycznego mułu, powstałego głównie z pozostałości po chemicznym garbowaniu skór. Ewingi były wtedy uznawane za najbrudniejsze jezioro Pojezierza Iławskiego. W latach dziewięćdziesiątych oba zakłady zamknięto. Jezioro powoli ożywa. Proces naturalnej rewitalizacji potrwa jeszcze wiele lat[6].

Kanał Dobrzycki[edytuj | edytuj kod]

Jezioro Ewingi łączy się z jeziorem Jeziorak Kanałem Dobrzyckim wykopanym w latach 1331–1334, liczącym 2600 m[7], (niem. Weisdorf Kanal). Połączenie jeziora Ewingi z Jeziorakiem umożliwia żeglugę i komunikację wodną z Kanałem Elbląskim.

Dzięki oddaniu do użytku przystani w Zalewie, jezioro Ewingi zostało połączone z międzynarodową drogą wodną E-70[8].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Porty, mariny, przystanie jachtowe na jeziorze Ewingi, porty24.pl [dostęp 2017-11-23].
  2. Gustaw Leyding-Mielecki, "Nazwy Fizjograficzne", [w:] "Morąg - z dziejów miasta i powiatu", Pojezierze, Olsztyn 1973.
  3. Jezioro Ewingi - ZALEWO, www.zalewo.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
  4. ekoMARINY : Zalewo - Ekomarina Zalewo, eko-mazurymariny.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
  5. Przystań jachtowa na pojezierzu iławskim - Ekomarina Zalewo, porty24.pl [dostęp 2017-11-23].
  6. Ewingi - Jezioro - Gmina Zalewo - wiejska - iławski → Iława - warmińsko-mazurskie - Województwa - Wody | Wędkarstwo ::RYBIE OKO::, www.fishing.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).
  7. Kanał Dobrzycki - mapa batymetryczna. navicula.org.pl, 28 października 2011. [dostęp 2018-09-08].
  8. ekoMARINY : Zalewo - Ekomarina Zalewo, eko-mazurymariny.pl [dostęp 2017-11-23] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]