FK Elista

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
FK Elista
Pełna nazwa

Футбольный клуб
«Элиста»

Barwy

niebiesko-żółte

Data założenia

1958

Data rozwiązania

2004, 2006

Data reaktywacji

2005

Liga

Druga Dywizja, strefa Południowa

Państwo

 Rosja

Stadion

Stadion Urałan

Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

FK Elista (ros. Футбольный клуб «Элиста», Futbolnyj Kłub „Elista”) – rosyjski klub piłkarski z siedzibą w stolicy Kałmucji mieście Elista.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Chronologia nazw:

  • 1958–2004: Urałan Elista (ros. «Уралан» Элиста)
  • 2005–2006: FK Elista (ros. ФК «Элиста»)

Zespół piłkarski Uralan Elista założony w 1958. „Urałan” z kałmuckiego oznacza „do przodu”. Występował w drugiej lidze Mistrzostw ZSRR. Po rozpadzie Związku Radzieckiego występował w rosyjskiej Pierwszej Lidze. W 1997 zajął pierwsze miejsce w lidze i awansował do Rosyjskiej Wyższej Ligi.

W sezonie 2000 klub zajął ostatnie miejsce i spadł do pierwszej ligi aby następnego sezonu powrócić. Ale w 2003 klub znowu był ostatnim w Rosyjskiej Premier Lidze.

W 2004 z powodu problemów finansowych klub zaczęli opuszczać zawodnicy, a na mecz z Dinamem Briańsk wyszło tylko 9 piłkarzy. Uralan Elista został pozbawiony licencji klubu profesjonalnego i rozformowany.

W 2005 na miejscu rozformowanego klubu Uralan Elista powstał nowy klub FK Elista. 80% zawodników to wychowankowie miejscowej szkoły piłkarskiej. Klub rozpoczął rozgrywki w Amatorskiej Lidze i zajął 2. miejsce w strefie „Południe”. Drugie miejsce nie dawało awansu do gry w lidze profesjonalnej, ale zrobiono wyjątek, ligę poszerzyli o jedno miejsce i od 2006 roku FK Elista występował Drugiej Dywizji, w strefie Południowej Mistrzostw Rosji. Jednak z powodu finansowych problemów po 19. kolejce klub został wycofany z rozgrywek.

Sukcesy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]