Festiwal Anielskie Spotkania w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anielskie Spotkania
Ilustracja
Anioł - jeden z najważniejszych symboli Torunia
Pełna nazwa

Festiwal Anielskie Spotkania

Lata aktywności

od 2006

Data

październik

Miejsce

Toruń

Organizator

Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”

Założyciel

Jacek Beszczyński

Strona internetowa
Festiwal odbywa się m.in. w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika...

Festiwal Anielskie Spotkania – pierwszy interdyscyplinarny festiwal muzyczny, plastyczny i edukacyjny, odbywający się od 2006, na przełomie września i października, w Toruniu, jeden z najmłodszych toruńskich festiwali[1].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Wiodącym motywem festiwalu jest anioł, we wszelkich postaciach. Najważniejszą częścią spotkań stanowią koncerty muzyczne. Występują artyści z anielskim przesłaniem do słuchaczy. Organizowane są również warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży, na których uczestnicy mogą samodzielnie wykonać postacie anioła. Prezentowane są techniki rzeźbiarskie, plastyczne, ceramiczne, witrażownicze oraz metaloplastyka[2].

Festiwal trwa cztery dni. Został on wymyślony i jest od początku realizowany przez torunianina, Jacka Beszczyńskiego – muzyka i bajkopisarza, człowieka kultury, propagatora edukacji dzieci przez muzykę i teatr[3].

Idea Festiwalu[edytuj | edytuj kod]

Anioł trzymający herb Torunia to jeden z najważniejszych symboli Grodu Kopernika. Termin rozpoczęcia festiwalu ściśle wiąże się z aniołem, bo 29 września imieniny obchodzą Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel. Zakończenie imprezy przypada na święto Anioła Stróża.

Impreza propaguje wśród młodych ludzi ideę wolontariatu i pomocy bliźnim. Podczas imprezy wręczone zostają statuetki Toruńskich Aniołów. Jest to wyróżnienie przyznawane tym, którzy z poświęceniem pracują na rzecz chorych i biednych. Kapituła co roku docenia siedem osób, czyli tyle, ilu jest archaniołów.

Imprezy towarzyszące festiwalowi[edytuj | edytuj kod]

 • Jarmark anielski: alejka prowadząca do ruin Zamku z ofertą rzeźb, obrazów, pamiątek i gadżetów o tematyce anielskiej, sakralnej, historycznej i ludowej.
 • Lekcje plenerowe: prezentacja technik rzeźbiarskich, malarskich, ceramicznych, fotograficznych, teatralnych, muzycznych i literackich, w których głównym motywem jest postać Anioła.
 • Plener artystyczny: zaproszeni artyści z miast partnerskich Torunia tworzą instalacje małej architektury.
 • Konferencja: Anioły w XXI wieku – wolontariat wśród dzieci i młodzieży
 • Przegląd filmowy: filmy o tematyce anielskiej.
 • Warsztaty Gospel: zakończone koncertem w salach Centrum Targowego Targi Toruńskie
 • Koncerty – wiodący element festiwalu, odbywający się w fosie Zamku krzyżackiego w Toruniu.

Osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Na festiwalu wystąpili m.in.: Piwnica pod Baranami, Tomek Kamiński, Paweł Nodzak i Teatr Muzyczny Mała Rewia. Występował także Opole Gospel Choir, zespół Raz, Dwa, Trzy i jego lider, torunianin Adam Nowak, Viola Brzezińska z zespołem, Małżeństwo z Rozsądku i Mariusz Lubomski.

W czasie festiwalu zorganizowany był koncert Miasto Aniołów, czyli list w butelce. Wystąpiły w nim osobistości Torunia – prezydent i prezydentowa, aktorzy teatrów, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych.

Dochód przeznaczony jest dla toruńskiego Hospicjum Światło. Dochód z koncertów i licytacji Toruńskich Aniołów przeznaczony jest na rzecz akcji „Przepustka do życia” Komitetu UNICEF[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Anielskie Spotkania w Toruniu | www.torun.pl, torun.pl [dostęp 2015-12-28].
 2. IX ANIELSKIE SPOTKANIA W TORUNIU - Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana - Oddział Okręgowy w Toruniu, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana [dostęp 2015-12-28] (pol.).
 3. Festiwal Anielskie Spotkania w Toruniu | Festiwale naukowe, festiwalnaukowy.com.pl [dostęp 2015-12-28] [zarchiwizowane z adresu 2016-01-29].
 4. Anielskie Spotkania w Toruniu / Aktualności / Co robimy / UNICEF Polska – pomagamy dzieciom, unicef.pl [dostęp 2015-12-28] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]