Filibert (margrabia Baden-Baden)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Filibert
Ilustracja
Margrabia Baden-Baden
Okres

od 1536
do 1569

Poprzednik

Bernard III

Następca

Filip II

Dane biograficzne
Dynastia

Zähringen

Data urodzenia

22 stycznia 1536

Data śmierci

3 października 1569

Ojciec

Bernard III

Matka

Franciszka z Luksemburga-Brienne

Żona

Matylda z Bawarii
od 1557
do 1565

Dzieci

Jakobea, Filip II, Anna Maria, Maria Salomea, ?

Filibert (ur. 22 stycznia 1536 r., zm. 3 października 1569 r.) – margrabia Baden-Baden od 1536 r. z dynastii Zähringen.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Filibert był starszym z dwóch synów margrabiego Baden-Baden Bernarda III i Franciszki, córki Karola I z bocznej linii dynastii luksemburskiej. Urodził się pięć miesięcy przed śmiercią swego ojca. W okresie niepełnoletności rządy w jego imieniu sprawowali wspólnie palatyn Simmern Jan II Wittelsbach, hrabia Ebersteinu Wilhelm i księcia Bawarii Wilhelm IV Wittelsbach (mąż Marii Jakobiny, córki stryja Filiberta, Filipa I). Pretensje do opieki zgłaszał też drugi stryj Filiberta, Ernest, z którym toczono liczne spory. Wilhelm IV wykorzystał swoją rolę, aby zdławić luteranizm rozwijający się w Baden-Baden za rządów Bernarda III i wychować Filiberta w duchu katolickim.

W 1557 r. Filibert objął samodzielne rządy. Zawarł ze swoim młodszym bratem Krzysztofem układ, na mocy którego ten ostatni otrzymał posiadłości badeńskie w rejonie Luksemburga z tytułem margrabiego Badenii-Rodemachern. Układ ten był jednak przyczyną licznych sporów między braćmi. Filibert także, mimo katolickiego wychowania, rozpoczął stopniowo wprowadzać w swoim księstwie luteranizm. Jednak z uwagi na bliskie stosunku z katolicką Bawarią, kroki te były dość ograniczone, a po śmierci Filiberta proces ten został całkowicie zatrzymany.

W roku objęcia samodzielnych rządów Filibert poślubił Matyldę, córkę swego opiekuna Wilhelma IV. Z tego małżeństwa pochodziło pięcioro dzieci:

Dwa dni po urodzinach swego ostatniego dziecka, które nie przeżyło, zmarła także Matylda.

W 1566 r. Filibert wziął udział w walkach armii cesarskiej przeciwko Turkom na Węgrzech, w kolejnym roku wsparł wojska palatyna reńskiego Fryderyka III Wittelsbacha walczące po stronie hugenotów. W 1568 r. Filibert został zwerbowany na służbę króla Francji Karola IX. W tej służbie, w kolejnym roku, podczas walk z hugenotami zginął w bitwie pod Moncontour.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Václav Bůžek: Sňatek Viléma z Rožmberka a Anny Marie Bádenské, Český časopis historický. R. 119: 2021, nr 3, s. 565.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Albert Krieger: Philibert. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 25. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1887, s. 739–741.
  • Philibert Markgraf v.Baden-Baden. [w:] WW-Person [on-line]. [dostęp 2017-06-23].