Ludwik I Badeński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwik I Badeński
Ilustracja
ilustracja herbu
wielki książę Badenii
Okres od 8 grudnia 1818
do 30 marca 1830
Dane biograficzne
Dynastia badeńska
Data urodzenia 9 lutego 1763
Data śmierci 30 marca 1830
Odznaczenia
Order Wierności (Badenia) Order Lwa Zeryngeńskiego (Badenia) Order Zasługi Wojskowej Karola Fryderyka (Badenia)

Ludwik I Badeński (niem. Ludwig I. Großherzog von Baden (ur. 9 lutego 1763, zm. 30 marca 1830) – wielki książę Badenii od 8 grudnia 1818 do śmierci. Był stryjem swojego poprzednika, wielkiego księcia Karola Ludwika i po jego śmierci objął rządy jako ostatni przedstawiciel właściwej linii rodu Zähringen.

W 1820 sfinansował dalsze działanie Uniwersytetu we Fryburgu, który odtąd nosi jego imię. Ponadto założył w 1825 Politechnikę w Karlsruhe, najstarszą uczelnię techniczną w Niemczech.

Ze śmiercią Ludwika w 1830 wiązało się wiele pogłosek, gdyż wymarła wraz z nim główna linia Zähringerów, a władzę objęli potomkowie morganatycznego małżeństwa Karola Fryderyka z damą dworską Luise Karoline Geyer von Geyersberg. Otrzymała ona wprawdzie później na życzenie Karola Fryderyka od cesarza tytuł hrabiny Rzeszy von Hochberg, a w 1817 jej potomkowie otrzymali prawo dziedziczenia. Sam Ludwik był ponoć przed śmiercią przekonany, że ktoś próbuje go otruć.

Dalsze pogłoski wiążą się z postacią Kaspara Hausera, który rzekomo miałby być synem wielkiego księcia Karola Ludwika, ze względów dynastycznych podmienionym na umierające niemowlę.